Çanakkale'de arkeologların yıllardır aradığı kayıp antik kent bulundu

Çanakkale'de arkeologların yıllardır aradığı kayıp antik kent bulundu

Doç. Dr. Reyhan Körpe liderliğindeki arkeoloji ekibi, antik kaynaklarda adı geçen ama yeri bilinmeyen 2700 yıllık kayıp Limnai Antik Kenti'ni 3 yıl süren sistemli araştırmalar sonucunda Beşyol Ovasında bulmayı başardı.

ÇOMÜ önemli arkeolojik keşfi açıkladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden (ÇOMÜ) yapılan açıklamaya göre, antik kaynaklarda varlığı bilinen ama daha önce yeri tespit edilemeyen Limnai Antik Kenti'ni bulmak için Tuz Gölü ovasında çalışmalar yürütüldü.

Tarih Bölümü Eski Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Reyhan Körpe başkanlığındaki arkeolog ekibinin yaptığı çalışmalarda, antik kentin Beşyol Ovası’nda olduğu tespit edildi.

Gelibolu Yarımadası'nda keşfedilen beşinci antik kent

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Körpe, İonia'dan gelen göçmenler tarafından kurulan antik kentin Roma dönemine kadar varlığını devam ettirdiğini belirterek, buranın o tarihte Gelibolu Yarımadası'nın en zengin kentlerinden biri olduğunu anlattı. Körpe, Limnai'nin bugüne dek sadece Gelibolu Yarımadası'nda keşfedilen 5. antik kent olduğunu aktardı.

Kente ait mimari kalıntılar tamamen toprak altında

Gelibolu Yarımadası'nın arkeolojik anlamda büyük potansiyeli bulunduğunu ifade eden Körpe, şu bilgileri verdi: "Kente ait mimari kalıntılar tamamen toprak altında olduğu için yüzeyde sadece çanak çömlek ve kiremit parçaları görülebiliyor. Fakat bu parçalar da bize kentin kapladığı alan ile ne zaman kurulduğu ve ne zaman terk edildiği hakkında bilgi veriyor. Gelibolu Yarımadası'ndaki araştırmalarımız gelecek yıllarda da devam edecek. Bölgede tespit edilmeyi bekleyen daha çok sayıda antik yerleşim var. Ne yazık ki böyle pek çok antik yerleşim tespit edilemeden çeşitli nedenlerle yok olmakta. Bunların öncelikle bulunması ve bilim dünyasına tanıtılması gerekiyor."

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar