Çanakkale Arkeoloji Müzesi yeni adresine taşınıyor

Çanakkale Arkeoloji Müzesi yeni adresine taşınıyor

1980’li yılından beri Çanakkale’de Atatürk Caddesi üzerindeki binasında hizmet veren Arkeoloji Müzesi, Tevfikiye Köyü girişinde yapımı son aşamaya gelen Troia Müzesi’ne taşınacak. Arkeoloji Müzesi'nin kapatılan binası Etnografya Müzesi'ne dönüştürülecek.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi binası taşıma işlemleri nedeniyle kapatıldı.

Konu ile ilgili açıklamd yapan Çanakkale İl Kültür ve Turizm müdürü Kemal Dokuz, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Arkeoloji Müzesi’nin kapatıldığını belirterek, “Bilindiği gibi il merkezine bağlı Tevfikiye Köyü girişinde yapımı son aşamaya gelen ve bu yıl içerisinde hizmete girmesi planlanan Troia Müzesi’nde çalışmalar son aşamaya geldi. Yapılan çalışmayla Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde bulunan eserler de bu müzede sergilenecek. Bunun için Arkeoloji Müzesi’ni Şubat ayı başında ziyarete kapattık. Şuan burada bulunan eserler tek tek numaralandırılarak kutulanıyor. Kısa süre içinde bu çalışmalar tamamlanarak buradaki eserler Troia Müzesi’ne götürülerek yeri yerinde sergilenmeye başlanacak” dedi.

ARKEOLOJİ MÜZESİ BİNASI, ETNOGRAFYA MÜZESİ OLACAK

Kapatılan Arkeoloji Müzesi’nin bulunduğu yerin Etnografya Müzesi olması için çalışmaların yapılacağını da belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, “Bu konuda bakanlık yetkilileri ile görüşmelerimiz oldu. Bu konuda olumlu cevaplar aldık. Kapatılan Arkeoloji Müzesi’nin bulunduğu yerin tamamen yıkılıp yerine yenisi mi yapılacak, ya da eski müzede bakım ve düzenleme çalışmalarının ardından mı Etnografya Müzesi’ne dönüştürülecek bu konuda görüşmelerimiz sürüyor. Amacımız bu yerin Çanakkale’nin adına yakışır bir şekilde Etnografya Müzesi’ne dönüştürülmesi” dedi.

Ayhan Öncü - Çanakkaletravel.com


Benzer Haberler & Reklamlar