Bizans'ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon

Bizans'ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, Bizans'ın öteki imparatorluğu: Trabzon başlıklı sergi düzenledi.

Bizans'ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon, Bizans İmparatorluğu'nun gücünün azaldığı dönemde, başkent İstanbul ile siyaset, ticaret ve sanat alanlarında rekabet eden Trabzon'u ve döneminin en önemli yapılarından biri olan Trabzon Ayasofyası'nı ele alıyor. Uluslararası arşivlerden derlenen fotoğraf, çizim ve nadir eserlerin pek çoğunun ilk kez gün ışığına çıkarıldığı sergide, sanat tarihi açısından Trabzon ve yapılarının kendine özgü zenginliklerine vurgu yapılıyor.

Sergi, 18 Eylül 2016'ya kadar ziyarete açık olacak.

Bizans'ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon, sıra dışı mimarisi, eşsiz cephe kabartmaları ve olağanüstü duvar resimleriyle Trabzon Ayasofyası'na odaklanarak, şehrin tezatlarının kamusal alana hangi şekillerde yansıdığını imparatorluk anıtları uzerinden gözler önune seriyor. Bizans araştırmaları için büyük önem taşıyan arşivlerdeki bilgilerin kaynak oluşturduğu serginin küratörlüğünü, Londra Üniversitesi, Courtauld Enstitüsü Dekanı Prof. Antony Eastmond üstlendi.

Trabzon Rum İmparatorluğu'nun günümüze ulaşan en iyi korunmuş anıtı, Trabzon Ayasofyası'nın, kuruluş dönemi olan 13. yüzyıldan bugüne kadarki yolculuğunu tarih severlerle buluşturan sergide, şehrin Bizans dönemindeki önemi ve coğrafi sebeplerden dolayı İstanbul'dan ayrılan yönleri inceleniyor.

Londra Üniversitesi Courtauld Enstitüsü ile işbirliği içinde gerçekleştirilen sergideki fotoğraf ve çizimler Fransa'dan Gabriel Millet ve BnF, İngiltere'den David Talbot Rice ve David-June Winfield arşivleri ile İskoçya'dan St. Andrews Üniversitesi Russell Trust ve Sankt Petersburg'da bulunan Rus Bilimler Akademisi arşivlerinden derlendi. Sergide ayrıca, Tayfun Öner tarafından yapılan ve Trabzon Ayasofyası'nın ihtişamını ortaya koyan üç boyutlu maket ve Trabzon Ayasofyası'nı içeren nadir kitaplar ziyaretçilerle buluşuyor.

Ayasofya'nın mimari, sanat tarihi bakımından özellikleri ve konservasyon çalışmalarının, Bizantologlar tarafından detaylı incelendiği bilimsel kitalar ise Bizans'ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon ve Byzantium's other Empire: Trebizond başlıklarıyla sergiyle eşzamanlı olarak yayımlandı.

Adres: İstiklal Caddesi No: 181 Merkez Han Beyoğlu Istanbul 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar