Bir restorasyon rezaleti de Antalya Mevlevihane alanında

Bir restorasyon rezaleti de Antalya Mevlevihane alanında

Nigar Hatun Kümbeti'nin bulunduğu alanda yer alan Selçuklu Hamamı'nın restorasyon sırasında yeni mermerle kaplandığı ve duvarına elektrik panoları yerleştirildiği belirlendi.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, Osmanlı Sultanı 2'nci Bayezid'in eşi Nigar Hatun Türbesi'nin ve Selçuklu Hamamı'nın restorasyonunun skandal olduğu açıkladı.

SELÇUKLU HAMAMI YENİ MERMERLERLE KAPLANMIŞ

"1980'li yıllarda buralarda yanlış uygulamalar yapılmış. Beton haline getirilmiş. Yeni restorasyon çalışmalarıyla burayı eski ihtişamına çevireceğiz." diyen Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram alanda yer alan Selçuklu hamamının daha önceki restorasyon çalışmaları kapsamında mermerle kaplandığı ve elektrik panoları yerleştirildiği görüldü.

Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, mermerlerin hepsinin söküleceğini ve eski yapıyı tekrar ortaya çıkaracaklarını söyledi. Karabayram, "Buraya müze işlevi kazandırılacak. Bu mermerler ve elektrik panosu burası için çağdışı" açıklamadına bulundu.

MEVLEVİHANE'DE ALIŞMALAR SONA ERDİ

Antalya Valiliği'nin finansal desteğiyle restorasyon çalışmaları İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı'nın hemen yanı başında yürütülen Mevlevihane Müzesi'nde çalışmalar sona erdi.

Çalışmalar kapsamında Osmanlı Sultanı 2'nci Bayezid'in eşi Nigar Hatun ile Antalya'yı 1373 yılında Kıbrıs Krallığı'ndan geri alan Zincirkıran Mehmet Bey'in türbeleri ve Selçuklu Hamamı'nın da yeniden ele alınması değerlendirildi.

Restorasyon ve arkeolojik kazılar devam ettiği esnada farklı bulgulara rastlanıldı. Alanda özel bir kanalizasyon sisteminin yanı sıra, Selçuklulara ait mezarlık bulundu. Ayrıca Nigar Hatun'un sandukasının altında mezar odasına rastlandı. Burada Nigar Hatun'un mezarına ulaşılırken, daha önce gündeme gelmeyen bezemeli ve motifli Selçuklu dönemine ait taşlar bulundu.

YENİ BULUNTULAR

Alanda incelemelerde bulunan Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, Mevlevihane alanında 2 yıldır çalışmaların sürdüğünü hatırlattı. Mevlevihane'de çalışmaların bittiğini fakat Zincirkıran Mehmet Bey ve Nigar Hatun kümbetlerinde çalışmaların başladığını kaydeden Karabayram, şöyle dedi:

"Çalışmalar kapsamında Nigar Hatun Kümbeti'nde sandukanın bulunduğu alanda bilimsel kazı devam ediyor. Kazı sonucunda sandukanın altında yeni bir mezar odası bulundu. Burada Nigar Hatun'un kabrine ulaşıldı. Kabirde özel ve daha önce gündeme gelmeyen bezemeli ve motifli Selçuklu dönemine ait taşlar bulduk. Artık proje çok genişledi. Mevlevihane bir kompleks olarak ortaya çıktı."

Nigar Hatun türbesindeki mezarın dualarla açıldığını dile getiren Karabayram, çok titiz bir çalışmayla ve dualarla mezarın açıldığını söyledi ve "Türbenin yan tarafında mezarlar bulundu. Çalışmaların devam ettiği alanın yan tarafında çay bahçeleri var. Araştırmalarımızda bu hazine bölümünün devam ettiği kanaati ortaya çıktı. Valimiz Münir Karaloğlu çevredeki yapıların da ele alınarak kazı çalışmalarının devam etmesini istedi." dedi.

Hasan Demirbaş - DHA


Benzer Haberler & Reklamlar