Beyce Sultan Höyüğü 12 aylık arkelolojik kazılar listesine alındı

Beyce Sultan Höyüğü 12 aylık arkelolojik kazılar listesine alındı

Arkeoloji kazılarından kırk kültür tabakasının tespit edildiği Beyce Sultan Höyüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yıl boyunca sürecek kazılar listesine dahil edildi.

Denizli'nin Çivril İlçesi’nde Menteş ile Kocayaka Mahallesi arasında bulunan çağlar arası kırk kültür tabakasının tespit edildiği Beyce Sultan Höyüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 12 ay boyunca kazı listesine dahil edildi.

Beyce Sultan Höyüğü, Kalkolitik Çağ’dan Bronz Çağı’na, Selçuklu’dan Bizans İmparatorluğu’na çok geniş zaman diliminde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, çalışmalar sonucu buradan çıkan eserler 5 bin yıllık geçmişe ışık tutmaktadır.

40 kültür tabakasının yer aldığı Beyce Sultan Höyüğü, Büyük Menderes Irmağı ve onun kollarını oluşturan çayların suladığı verimli Çivril Ovası’nda yer alır. Beycesultan yerleşiminde Geç Tunç Çağ döneminde doğu-batı yönünde uzanan metre genişliğinde caddeler ve bu caddeler arasında çok iyi parsellenmiş iki katlı evler yer almaktadır. Beycesultan Höyüğü'nde elli yıl sonra Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Eşref Abay Başkanlığı'nda Temmuz 2007 tarihinde tekrar arkeolojik kazı yapılmaya başlanılmıştı.


Benzer Haberler & Reklamlar