Belçika'da arkeologlar 300'den fazla iskelet buldu

Belçika'da arkeologlar 300'den fazla iskelet buldu

Ypres şehir merkezinde 5 bin metrakarelik alanda gerçekleştirilen arkeoloji kazılarında ortaçağdan kalma 300'den fazla iskelet ve tarihi eserler keşfedildi.

Belçika'nın Batı Flandre eyaletinin Ypres kentinde yaklaşık bir aydır süren arkeoloji kazılarında, uluslararası arkeolog ekibi, bir manastır, kilise binası, ev kalıntıları ve muhtemelen kilise avlusuna gömüldüğü tahmin edilen 300'den fazla insan iskeleti buldu.

The Brussels Times'tan Alan Hope'nin haberine göre; kalıntılar 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar uzanan zaman aralığına tarihleniyor.

Proje koordinatörü Jan Decorte, "Ypres'in tarihinin en önemli arkeolojik keşfini gerçekleştiriyoruz. Özellikle iskeletlerin keşfi bizim için önemli, çünkü onlar sayesinde ortaçağda bölge halkının nasıl yaşadığıyla ilgili önemli bilgiler elde edebileceğiz" dedi.

Arkeolog Michelle Arnouts'un yaptığı açıklamaya göre; yaklaşık 5,000 metrekarelik alanı kapsayan kazılar, Ypres belediyesine ait eski bir okul ve halk kütüphanesi binasının bulunduğu alanda yapılıyor. Aslında alanda 100 civarında konut yapılması planlanıyordu. Fakat  Flaman yasasına göre tüm inşaat projeleri, arkeolojik önemi göz önünde bulundurmak zorunda ve gerekli denetimler tamamlanmadan inşaata başlayamıyor. İnşaat öncesi yapılan etüt çalışmalarında bulunana arkeolojik veriler üzerine başlayan kazılar bir aydır sürüyor. 

arkeolojikhaber.com
 

  


Benzer Haberler & Reklamlar