Baziliznik Gizemleri için Fransız ve Türk araştırmacıları elele verdi

Baziliznik Gizemleri için Fransız ve Türk araştırmacıları elele verdi

Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığındaki ekip, Fransız jeologlarla birlikte bir proje üzerine çalışıyor. Arkeologlar ve jeologlardan oluşan bilim heyetinde; BUÜ Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Mustafa Şahin, Doç. Dr. Derya Şahin, Dr. Öğretim Üyesi Serkan Gündüz, Arş. Gör. Nur Deniz Ünsal bulunuyor.

İznik Bazilikasının Gizli Arşivi için özel proje: Baziliznik Gizemleri i

Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin Başkanlığında İznik Gölü'nde jeologlarla birlikte sürdürülen "BAZİLİZNİK Gizemleri: İznik Gölü Sedimentlerinin Sağladığı İznik Bazilikasının Gizli Arşivi" başlıklı interdisipliner araştırmalara Fransa Ulusal Araştırma Ajansı tarafından 48 ay için 410 000 Euro tutarında proje desteği verildi.

İznik Gölü'nün farklı derinliklerinden alınan karot numuneleri ile göl havzasında antik flora ile faunadaki değişimler, bunlara iklimlerin etkisi ve İznik'te yaşanan depremlerin araştırılması amacıyla Nisan 2019'da başlatılan proje, uluslararası ve disiplinler arası bir şekilde ilerliyor.

Arkeologlar ve jeologlardan oluşan bilim heyetinde; BUÜ Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Mustafa Şahin, Doç. Dr. Derya Şahin, Dr. Öğretim Üyesi Serkan Gündüz, Arş. Gör. Nur Deniz Ünsal bulunuyor. Heyette ayrıcaİngiltere Leicester Üniversitesi, Fransa GrenobleAlpes Üniversitesi, Paris Cité Üniversitesi, Fransa'nın Savoie Mont Blanc Üniversitesi, İsviçre Bern Üniversitesi ve A.B.D. Austin Üniversitesi'nden akademisyenler görev yapıyor.

Prof. Dr. Mustafa Şahin, yürütülen çalışmaların sonunda çok önemli bilimsel bulgular elde edeceklerini ve sonuçları kamuoyu ile paylaşacaklarını vurguladı.

www.bursahayat.com.tr


Benzer Haberler & Reklamlar