Bavyera'da  Hallstatt kültürü su tanrıçası heykelciği bulundu

Bavyera'da Hallstatt kültürü su tanrıçası heykelciği bulundu

Arkeologlar, Almanya’nın Bavyera eyaletinde yapılması planan yol inşaatı alanında Batı Karadeniz Bölgesine özgü su tanrıçası heykelciği buldular.

Almanya’nın Bavyera eyaletinde gerçekleştirilen bir yol çalışmasında, Batı Karadeniz Bölgesi’nde görülen su tanrıçası heykelciği ortaya çıkarıldı.

Arkeologlar, M.Ö. 8. ve 6. yüzyıllar arasında, Schweinfurt bölgesindeki bugünkü Mönchstockheim’daki Unkenbach ovalarında yaşayan Hallstatt kültürü yerleşimcilerinin muhtemelen su çıkarmak için kullandıkları tarih öncesi bir kanalda keşfettiler.

Bavyera Eyaleti Anıt Koruma Ofisi sorumlusu Dr. Stefanie Berg, “kilden yapılmış bu tür figürinler, Batı Karadeniz bölgesinden biliniyor ve M.Ö. 5. binyıla kadar uzanıyor. Bununla birlikte, diğer buluntular heykelciğin çok daha yeni bir tarihlendirildiğini göstermektedir” diye konuştu.

Bavyera Eyaleti Anıtları Koruma Dairesi Başkanı Genel Konservatör Prof. Mathias Pfeil, “O zamanlar insanların bu özel doğal yeri kutsal bir yer olarak görmeleri ve küçük heykelciklerin onlara ritüel düzenlemesi veya hatta büyülü güçler atfetmesi düşünülebilir” dedi.

Heykelciğin en çarpıcı yönü, ince modellenmiş yüzüdür: göz yuvaları, burun, dudaklar ve çene açıkça görülebiliyor.

19 santimetre yüksekliğinde çıkartılan figürin uzmanlara göre eksiksiz haliyle yaklaşık on santimetre daha uzun olabilir. Heykelciğin bacaklarının kısmen mevcut olduğu ve üst vücudun ön yüzeyinin eksik olduğu görülüyor.

Vücut şekli cinsiyet hakkında herhangi bir bilgi vermez. Başın deliklerle serpiştirilmiş yanları, metal halkalarla süslenmiş bir başlığı temsil edebilir. Böyle bir başlık kadınlara atfedilir.

Aynı bölgedeki kil damgasının deseni de son derece olağanüstüdür. Baskı yüzeyi içe doğru kemerli olduğundan, uzmanlar ekmek hamuru gibi organik malzemeleri süslemek için kullanıldığını varsayıyorlar. Bavyera Eyaleti Anıtları Koruma Dairesi’ndeki bilim insanları bir kopya ile gerçekleştirdikleri ilgili deneyler ile görüntüleyebildiler.

Hallstatt kültürü

Hallstatt kültürü, M. Ö. 8 ve 6. yüzyıl arasında Orta Avrupa’da (Avrupa’nın erken Demir Çağı) görülür. M. Ö. 12 yüzyıl da Urnfield kültüründen doğmuştur. Orta Avrupa’da gelişen La Tène kültürünün temellerini oluşturmuştur.

Hallstatt Kültür adını, Avusturya, Salzburg’un güneydoğusundaki Salzkammergut’da göl kenarında bulunan Hallstatt köyünden alıyor.

M. Ö. 6. yüzyılda Hallstatt kültürü, batıda Champagne-Ardenne’dan yukarı Ren ve yukarı Tuna boyunca doğuda Viyana çanağı ve Tuna ovasına kadar olan bölgede yer alıyordu. Bölgenin kuzey sınırları Main nehri, Bohemya ve küçük Karpatlar ile, güney sınırları ise İsviçre Platosu, Salzkammergut ve Aşağı Styria’ya kadar uzanır.

Kültür adını Avusturya, Salzburg’un güneydoğusundaki Salzkammergut’da göl kenarında bulunan Hallstatt köyünden almıştır. Kültür genellikle batıdaki Proto-Keltler ve Keltler ile ve doğuda ise İliryalılar ile ilişkilendirilir.

Oğuz Büyükyıldırım - arkeonews.com


Benzer Haberler & Reklamlar