Bathonea'da bulunan karbon tabakası bir İstanbul depremini daha ortaya çıkarabilir

Bathonea'da bulunan karbon tabakası bir İstanbul depremini daha ortaya çıkarabilir

Avcılar'da Küçükçekmece Gölü havzası içinde sürdürülen Bathonea Antik Kenti arkeoloji kazılarında M.S. 600'lü yıllara ait sikkelerin bulunduğu katmanda büyük bir yangının karbon tabakası izleri ortaya çıkarıldı. Arkeologların jeologları incelemeye çağırdığı tabaka İstanbul tarihinin şu ana dek bilinmeyen yıkıcı bir depremi daha keşfedilmiş olabilir.

Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şengül Aydıngün'ün başkanlığındaki kazılarda çok sayıda 7. yüzyıla ait sikke bulunan tabakada arkeologlarıu heyecanlandıran bir katmanla karşılaşıldı. 

Kocaeli Üniversitesi Yer Fiziği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış, karbon tabakasını yerinde inceleyerek Prof.Dr. Aydıngün'den bilgiler aldı.

DHA'dan İhsan Dörtkardeş'ın haberine göre; Prof.Dr. Barış, karbon tabakası ile ilgili bilgi verirken, 1900'lü yıllardan öncesi depremlerin sismolojide 'Tarihsel Depremler' olarak nitelendirildiğini, bunlardan özellikle 1500'lü yıllardan önce çok keskinlik bulunmadığını söyledi. Prof.Dr. Barış, 'Katalog' olarak adlandırılan depremlerin listesi incelendiğinde İstanbul'da çok fazla konuşulmayan 611, 601 ve 677'de hasar yapan 3 tane deprem olduğunu ifade etti. Deprem uzmanı Prof.Dr. Şerif Barış, Avcılar'da sürdürülen Bathonea Antik Liman Yerleşkesi kazılarında ortaya çıkarılan karbon tabakasını değerlendirdi.

Barış, "Burada görülen hasar dağılımı ve hasarın yoğunluğu ile oluşan yangın; muhtemelen bu depremin etkisi ile sonuç olarak oluşmuş. Bunun için detaylı araştırmalar yapmak gerekiyor. Arkeologların bulduğu sikke ve diğer bulgular bize deprem tarihi ile ilgili önemli bulgular verebilir. Bunun için detaylı inceleme ve araştırma yapmak gerekir.

Benzer şeyi 557 yılındaki depremde şu mekanın biraz ilerisinde hasarı bulduk. Dolayısı ile bunu tarihlendirerek, 'Evet bu kesin bir deprem etkisiyle oluşmuştur' deriz. Bu şu açıdan önemli; Söylediğim 7'nci Yüzyıl'daki depremler çok bilinen depremler değil. Eğer bu gerçekten bir deprem sonucu oluşmuşsa bu bizim ve İstanbul'un deprem riski açısından önemli bulgu olacak" diye konuştu.

Bölgede yıllardan bu yana kazı alan sorumlusu olarak görev yapan Arkeolog Ayberk Enez de, "Yaklaşık 2 aydır sürdürdüğümüz arkeolojik çalışmalarda M.S. 610 ve 640 yıllarına tarihlenen birçok sikke buluntusuna ulaştık"  dedi. 


Benzer Haberler & Reklamlar