Assos'ta 1500 yıllık 3 gözlü ocak ve 2200 yıllık aslan heykeli bulundu

Assos'ta 1500 yıllık 3 gözlü ocak ve 2200 yıllık aslan heykeli bulundu

Prof. Dr. Nurettin Arslan, Assos Antik kenti'deki arkeoloji kazılarında Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilen aslan heykeli ile Bizans döneminden kalma bin 500 yıllık 3 gözlü ocak bulunduğunu açıkladı.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyünde 38 yıldır sürdürülen kazı çalışmaları bu yıl 25 kişilik ekiple temmuz ayında başladı.

Aslan heykeli büyük olasılıkla Helenistik döneme ait olmalı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, çalışma alanlarından birinin, kentin batı nekropolisinde yer alan ana kapının hemen gerisindeki Bizans dönemine ait yapılar olduğunu dile getirerek, "Bu yapılardan biri 'Xenodochion' adını verdiğimiz, o dönemde han olarak kullanılan bir kompleks yapıydı. Bu yapı içindeki çalışmalarda başka dönemlere ait bir aslan heykeli parçası bulundu. Bu aslan heykeli büyük olasılıkla Helenistik döneme ait olmalı fakat daha sonra Bizans döneminde bir yapı içinde ikinci bir yapı malzeme olarak kullanıldığını biliyoruz." dedi.

Aslan heykelinin milattan önce 2'nci yüzyıldan kalma olduğunu değerlendirdikleri bilgisini veren Arslan, bunun da 2 bin 200 yıllık bir geçmişi olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Üç gözlü Bizans ocağı

Prof. Dr. Arslan, çalışma yürüttükleri bir başka bölgenin agora olduğunu belirtti.

Agoranın batısında yer alan Bizans yapılarındaki kazılarda da önemli bir buluntu elde ettiklerini kaydeden Arslan, şöyle konuştu: "Yapıların birinin içinde o dönemde pişirme ocağı olarak kullanılan ve üzerinde aynı anda üç kapla pişirme yapılabilen bir ocak bulundu. Bu ocak tabii ki gerek biçim gerekse iyi korunmuş olması açısından, Bizans çağındaki gündelik yaşamı aydınlatması bakımından oldukça ilginç bir örnek. Milattan sonra 5'inci yüzyıl yani Bizans dönemine, yaklaşık bin 500 yıllık bir tarihe ait."

Murat Yüksel - AA


Benzer Haberler & Reklamlar