Arkeologlar Derneği: Müzelerde zimmetleme çağdışı uygulama

Arkeologlar Derneği: Müzelerde zimmetleme çağdışı uygulama

Gaziantep Müze Müdürlüğü arkeologu olarak Zeugma Mozaik Müzesi'nde görev yapan Merve Kaçmış'ın, müzedeki kayıp eserleri zimmetine almadığı için uğradığı baskılar sonucu intihar ettiğine dair soruşturma sürerken, Arkeologlar Derneği Başkanı İlkay İvgin, zimmetleme sistemini eleştirdi.

Arkeologlar Derneği Başkanı İlkay İvgin, müzelerde yaşanan zimmet sorununun, eski yasa ve yönetmeliklerden kaynaklandığını bildirdi.

İvgin, "İvedilikle mevzuatın yenilenmesi ve çağa uygun mevzuat yapılması şart. Müzelerimizde eski eserler, bir masa gibi, bilgisayar gibi müze uzmanlarına, arkeologlara zimmetleniyor. Bu aslında kara mizah ve trajikomik bir durum. Düşünsenize benim zimmetimde Hitit dönemine ait bir tablet, sizin zimmetinizde İskender Lahdi var. Böyle bir uygulama çağ dışıdır ve tarihi eserlerimize bir eşya gibi muamele etmemizle alakalı bir durumdur. Konu ile ilgili olarak arkadaşlarımız çalışıyor. Hatta biz diyoruz ki, bu konuyu çalıştay ile masaya yatıralım ve tüm taraflar ortak bir yol haritası çizelim" diye konuştu.

İlkazy İvgin: Arkeolog zimmeti reddedemez

Arkeologun zimmet olayını reddedemeyeceğini ifade eden İvgin, "Çünkü yasa ve mevzuatlarımızda zimmetlenme zorunluluğu var. Arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çalışıyorlar. Yurt dışındaki en iyi örneklere bakacağız ve bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile paylaşacağız" dedi.

İvgin, arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharı ile ilgili olarak ise şunları söyledi: "Olay adli ve idari soruşturma kapsamında olduğu için bu konuda herhangi bir beyanatta bulunmak yakışık almaz. Ancak duyduğumuz kadarıyla ortada bir zimmet sorunu ve mobbing sorunu mevcut. Soruşturmalar tamamlandıktan sonra konu netlik kazanacaktır."

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar