Arkeolog ve Sanat Tarihçilerine rehber tutmadıkları için ceza kesildi!

Arkeolog ve Sanat Tarihçilerine rehber tutmadıkları için ceza kesildi!

Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünden mezun sınıf arkadaşları, tatilde buluşarak Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki Hierapolis Antik Kenti'ne gezi düzenlediler ama rehberleri olmadığı için antik kente alınmadılar. Görevliler, yaşanan tartışmalar sonucu söz konus isimleri, tutanak tutup, ceza keserek antik kente sokmaya razı oldular.

Sözcü Gazetesinden Yaşar Anter'in haberine göre; Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi'nde tatil için buluşan Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunu sınıf arkadaşları geçirdikleri tatil süreci içerisinde Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki Hierapolis Antik Kenti'ne gezi düzenledi.

Aralarında sanat tarihçileri, müze ve koruma kurullarında görevli arkeologlarında bulunduğu grup Denizli Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahriye Bayram ile birlikte bir minibüs ve otomobil ile antik kentin girişinde Kültür İl Müdürlüğü'nün iki görevlisi tarafından durduruldu.

Prof. Dr. Fahriye Bayram: İki görevliyi bir türlü ikna edemedik

Antik kentin girişinde durdurulan grubun rehber olmadığı için tarihi mekanı gezemeyeceği belirtildi.

Otomobili ile önden giden Prof. Dr. Fahriye Bayram ise geri dönüp ne olduğunu sorduğunda “Rehber olmayınca içeri girip gezemeyeceğimizi söylediler. Araç TÜRSAB'ındı. O zaman aracı dışarıda bırakalım ben kendi aracımla arkadaşlarımı götürürüm dedim, hayır dediler kabul etmediler. Tekrar görevlileri ben 13 yıldır üniversitede görevliyim ve buranın kazısını yapan gün ışığına çıkaran biriyim arkadaşlarımızın hepsi arkeolog, sanat tarihçisi, koruma kurullarında yüksek düzeyde görevliler, biz zaten tarihin içerisindeyiz, bizim rehbere ihtiyacımız yok olsa olsa rehberin bize ihtiyacı olur, diye itiraz ettik. Ancak kabul etmeyip, tutanak tuttular. Tüm bunları üniversite kimliğimi göstermeme rağmen yaptılar” diye konuştu.

Prof. Dr. Bayram “İki görevliyi bir türlü ikna edemedik, sonra içeriye girip antik kenti arkadaşlara gezdirdim, arkamızdan benim hakkımda “Rehberlik yapmaya uygun olmayan biri grubu gezdirdi” diye tutanak tutmuşlar, şok üzerine şok yaşadık. Ben ve arkadaşlarım yaklaşık 37 yılımızı bu mesleğe verdik ancak böyle bir tavır görmedik. Bu tartışmadan 20-30 dakika sora geri döndüğümüzde bu iki görevlinin yerlerinde olmadığını isteyenin istediği gibi antik kente girip gezdiğini gördüğümüzde şaşkınlığımız daha da arttı” dedi.

Arkeolog Kaan Toker:  Tutanak tutup ceza kestikten sonra içeri girmemize izin verdiler

Arkeolog Kaan Toker ise “İl Kültür müdürlüğünde görevli olduğunu belirten yaka kartı takılı 2 kişi rehberimizin olup olmadığını sordular. Biz de hepimizin sanat tarihi mezunu ve arkeolog olduğumuzu rehber ihtiyacı duymadığımızı ve böyle bir zorunluluktan da haberimiz olmadığını, zaten Bodrum da toplandığımızı ve öylesine bir gezi için yola çıktığımızı söyledik.

Fahriye Hocam üniversite kimliğini, Aynur Hocam da Kültür Bakanlığı kimliklerini göstermiş olmalarına rağmen rehber zorunluluğu konusundaki görüşlerinde ısrar ettiler. Eğer rehbersiz antik kentlere girmek yasak ise, tutanak tutup ceza kestikten sonra neden bizim içeri girmemize izin verdiler. Eğer böyle bir kontrol noktası var ve her servis kontrol ediliyorsa neden biz geçtikten 15 dakika sonra toplanıp gidiyorlar. Günlük ceza kesme kotaları var da onu mu doldurdular da mı gittiler, benzer sorular çoğaltılabilir hala şoktayız. Bu bir bakan veya milletvekiline TBMM'ne giremezsiniz demek gibi bir şey” diye konuştu.
 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar