Arkeolog Prof. Dr. Harald Hauptmann vefat etti

Arkeolog Prof. Dr. Harald Hauptmann vefat etti

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaptığı arkeolojik araştırmalar, Göbeklitepe ve Nevali Çori kazılarına yaptığı katkılarla tanınan ünlü Alman Arkeolog Prof. Dr. Harald Hauptmann geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Prehistorya alanının duayen areologlarından Prof. Dr. Harald Hauptmann hayatını kaybetti.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaptığı arkeolojik araştırmalar, Göbeklitepe ve Nevali Çori kazılarına yaptığı katkılarla bilinen Alman Arkeolog Prof. Dr. Harald Hauptmann geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Harald Hauptmann kimdir?

Prof. Dr. Harald Hauptmann (1936-2018)

Harald Hauptmann, Heidelberg Üniversitesi'nde Tarih Öncesi ve Yakın Doğu Arkeolojisi Profesörü ve İstanbul'daki Alman Arkeoloji Enstitüsü eski direktörüdür.

1968 ve 2003 yılları arasında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Erken Neolitik Dönemden Ortaçağ'a kadar olan dönemleri kapsayan bir çok kazı gerçekleştirmiştir

1966-67 yıllarında Boğazköy, 1968-1974 arasında Norşuntepe, 1979-87 arası Lidar Höyük, 1981-82’de Titriş Höyük, 1987-91 arasında Nevala Çori ve 1995 yılından itibaren de Göbekli Tepe ve Gürcütepe arkeoloji kazılarının başkanlığını yapmıştır.

Prof. Dr. Harald Hauptmann 1994 yılından itibaren uzun süre İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü de yapmıştır.  1989 yılında Heidelberg Bilimler Akademisi’nin Pakistan Karakorum Highway Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile  Heidelberg Bilimler Akademisi’ne bağlı Balkanlar Tarih Araştırmaları Uluslararası Komisyonu başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler