Arkeloglar 120 bin yıllık ocakta pişirilmiş bitki kalıntıları buldu

Arkeloglar 120 bin yıllık ocakta pişirilmiş bitki kalıntıları buldu

Genetikçiler, Homo sapiensin karbonhidrat sindirim genlerinin çoğalmasının, artan karbonhidrat bazlı beslenmeden kaynaklandığını varsayıyorlar. Güney Afrika'nın Doğu Cape eyaletindeki Klasies Nehri Mağaraları'nda ocakta kızartılmış yaklaşık 100 bin yıllık bitki sapları ve köklerini de bunun kanıtı sayıyorlar.

Arkeolojik bulgular, insanoğlunun yaklaşık 120 bin yıl önce bitkilerin köklerini ve saplarını pişirip yemeye başladığını gösteriyor.

Güney Afrikalı ve İngiliz arkeologlardan oluşan araştırma ekibi, Güney Afrika'nın Doğu Cape eyaletindeki Klasies Nehri Mağaraları'nda yaklaşık 120 bin yıl önce Orta Taş Devri'nde yaşayan insan topluluklarından kalan küllenmiş kök yumruları ve saplarına ait kalıntıları buldu.

Araştırmacılar ocakta küllenmiş kalıntıların, insanların yumru ve köksap türü kök bitkileri pişirerek yediğine dair en eski bulgular olduğunu belirtti.

İnsan topluluklarının Orta Taş Devri'nde av aletlerinin ve tekniklerinin gelişmesine karşın 120 bin ila 65 bin yıl arasında hala kök bitkileri pişirip yemeye devam ettiklerine dikkati çeken araştırmacılar, bunun çevreyle uyumun yanında dengeli bir diyet alışkanlığının da göstergesi olduğunu ifade etti.

Kök bitkilerini pişirmenin, tarımın ortaya çıkmasından çok önce, insanlık tarihiyle yaşıt bir alışkanlık olduğunu vurgulayan araştırmacılar, insanların balık ve av hayvanlarından elde ettikleri protein ve yağları, kök bitkilerden elde ettikleri nişasta ve potasyumla dengelediğini kaydetti.

İnsanoğlunun tarıma ve yerleşik hayata bundan yaklaşık 10 bin yıl önce geçtiği tahmin ediliyor.

Araştırmanın sonuçları Journal of Human Evolution'ın (İnsanın Evrimi Dergisi)  dergisinin Haziran 2019 tarihli sayıaında Cynthia Larbey, Susan M. Mentzer, Bertrand Ligouis, Sarah Wurz, Martin K. Jones imzaları ve  Güney Afrika'nın Klasies Nehir Mağarası'nda 120 - 65 bin yılları dolaylarında (MIS 5e ve MIS 4 Deniz İzotop Aşaması aralığında) Ocakta pişmiş karbonhidratlı yemekler  (Cooked starchy food in hearths ca. 120 kya and 65 kya MIS 5e and MIS 4) from Klasies River Cave, South Africa) başlıklı makalede yayınlanacak.


Benzer Haberler & Reklamlar