Antep'te 1800 yıllık Hasanoğlu Anıt Mezarı’nın restorasyonu sorgulanıyor

Antep'te 1800 yıllık Hasanoğlu Anıt Mezarı’nın restorasyonu sorgulanıyor

Şahinbey Belediye meclis üyesi Uğur Kalkan, köylülerin şikayeti üzerine anıt mezarda incelemelerde bulundu, Gaziantep Araban'da bulunan Hasanoğlu Anıt Mezarı’na bazı eklemeler ve çıkarmaların yapıldığı, hatta sonradan alakasız bir ahşap kapı yapıldığını belirterek, anıtın eski fotoğraflarını buldu ve Gaziantep Valiliği’ne anıt mezarın restorasyonuyla ilgili çeşitli sorular yöneltti.

Son zamanlarda birbiri ardına resotrasyon skandalları ile gündeme gelen Gaziantep şimdi de Araban ilçesindeki Hasanoğlu Anıt Mezarı’nın restorasyonu ile gündemde.

Şahinbey Belediye meclis üyesi Uğur Kalkan, ziyaret için gittiği Hasanoğlu Köyü'nde Anıt Mezarla ilgili restorasyonun gündeme geldiğini ve yaptığı incelemelerde restorasyon faciasının çok bariz bir şekilde görüldüğünü söyledi.

Yerel Gaziantep27 haber sitesinden Meral Kınacılar’ın haberine göre  Kalkan, “Anıt mezarda hiç bir kaygı duymadan bazı yerler çıkarılmış, bazı yerlere eklemeler yapılmış. Hatta sağ olsunlar kapısı olmayan anıta kapı bile yapmışlar.

Köylülerin evden getirdikleri eski resimde kapı yok ama sonradan ilave olarak şu anda anıtın kapısı var” dedi.

Konuyla ilgili girişimlerde bulunduğunu ve gelen cevapları kamuoyu ile paylaşacağını söyleyen Kalkan, bundan sonraki yapılacak bu tür restorasyonlar için daha dikkatli olunmasını isterken Valiliğe de şu soruları yöneltti:

“Araban ilçesindeki Roma dönemine ait Septimius Severus Köprüsü ve Hasanoğlu Anıt Mezarı'na ait aşağıdaki sorularıma ayrı ayrı yanıt verilmesini talep ediyorum. Bu yapılara en son restorasyonlar ne zaman yapılmıştır? Bu restorasyon ihale usulüne göre mi yapılmıştır? Yoksa farklı bir yöntemle mi yapılmıştır? Bu restorasyonların yapılmasını kararını kim veya kimler vermiştir? Son yapılan restorasyon işlemlerinin her birine ne kadar harcama yapılmıştır? Septimius Severus Köprüsü için yapılan ve gündemden düşmeyen restorasyon ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa ne aşamadadır? Gaziantep genelinde son 2 yıl içinde tarihi yapılar için kaç tane restorasyon yapılmıştır? Restorasyon yapılan yerler neresidir?”

Hasanoğlu Anıt Mezarı nedir?

Araban ilçesi Hasanoğlu Köyünde bulunmaktadır. M.S. 2. yy. başlarına tarihlenmektedir. Hasanoğlu Anıt Mezarı Kare planlı kaide üzerine kesme taştan inşa edilmiştir. Güney ve batı cephelerinin paye sütunlarının güzelliğinden ve bunların üzerine oturan kemerlerin ince mimarisinden anıtın estetik kurallara uyularak, özenle yapıldığı anlaşılmaktadır.  Kuzey ve doğu cephelerindeki duvarların tamamı, kaidenin ise yarıya kadar olan kısmı yıkılmış ve sonradan restore edilmiştir. Bu anıt mezarın da M.S 2.yüzyıl sonu ve 3. yüzyıl başlarında yapıldığı sanılmaktadır.

Meral Kınacılar - www.gaziantep27.net

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar