ANAMED'in Tarihin Merkezine Seyahat sergisi 5 Mayıs'a kadar uzatıldı

ANAMED'in Tarihin Merkezine Seyahat sergisi 5 Mayıs'a kadar uzatıldı

ANAMED Galerisi'nde süren Tarihin Merkezine Seyahat: Fotoğraf ve Osmanlı Köklerinin Yeniden Keşfi sergisi 5 Mayıs 2019'a kadar ziyaret edilebilecek.

Sultan II. Abdülhamid'in özel bir keşif gezisi misyonuyla hazırlatıp Almanya şansölyesi Otto von Bismarck'a hediye ettiği üç cilt fotoğraf albümünü merkezine alan sergi, 5 Mayıs 2019'a kadar ANAMED Galerisi'nde ziyaret edilebilir.

Tarihin Merkezine Seyahat, II. Abdülhamid’in özel bir keşif gezisi misyonuyla hazırlatıp Almanya şansölyesi Otto von Bismarck’a hediye ettiği üç cilt fotoğraf albümünü merkezine alıyor. 1886 yılında II. Abdülhamid’in talimatıyla Yıldız Sarayı Kütüphanesi için bir düzineden fazla fotoğraf albümü hazırlandı. Osmanlı İmparatorluğu ile Almanya’nın siyasi ilişkilerinin güçlendiği 19. yüzyıl sonunda, sultan tarafından Bismarck’a armağan edilen bu gösterişli albümlerden üçü, 2017’de Ömer M. Koç Koleksiyonu’na eklendi. Albümler, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti Bursa ile Yenişehir, İznik, Söğüt ve Bozüyük gibi erken Osmanlı yerleşim birimlerini kapsamlı olarak belgelemek amacıyla, Hoca Ali Rıza, Sururili Ahmed Emin, Ahmet Şekûr ve Mehmed Emin gibi dönem­in önde gelen fotoğrafçı ve ressamlarından oluşan keşif heyet­inin bölgedeki çalışmaları sonucu oluşturuldu.

Paspartulanan ve altlarına özenli el yazısı ile Osmanlı Türkçesi ve Fransızca açıklamaların eklendiği fotoğraflar, yerleşim yerleri, mimari yapılar ve peyzaj hakkında detaylı bilgiler içeriyor. Keşif gezisi rotasındaki dramatik manzara, kasaba ve anıtların yanı sıra bölge sakinleri, özellikle çevrede yaşayan Türkmen yörük aşiretlerinin kaydedildiği orijinal fotoğraflar, kendilerine farklı koleksiyonlardan eşlik eden tamamlayıcı belge, görsel ve yayınlarla birlikte ilk kez bir arada ANAMED Galerisi'nde sergileniyor. Aynı zamanda Fransız Gaumont Pathé arşivinden Bursa’nın bilinen ilk video görüntüleri Arçelik’in teknoloji sponsorluğu ile ziyaretçilere sunuluyor.

“Tarihin Merkezine Seyahat: Fotoğraf ve Osmanlı Köklerinin Yeniden Keşfi” 1886 keşif gezisini, 19. yüzyıla a­it yeni­ görsel teknoloji­ olan fotoğrafın tar­ihsel anlatı, hanedan efsaneleri­ ve aşi­ret hatıraları gi­bi­ daha eski­ b­ilg­i türler­iyle harmanlanışına ilişkin bir örnek olarak değerlendiriyor. Sergi, arşiv belgelerinin izinde ziyaretçilere keşif gezisi rotasında eşlik ediyor; Osmanlı İmparatorluğu’nun köklendiği toprakların, bu efsanevi coğrafyanın uzak geçmişine dair var olan hafıza katmanlarının fotoğraf yoluyla nasıl geri kazanıldığını ve yeniden yaratıldığını ortaya koymayı hedefliyor.

Sergiyle aynı İngilizce ismi taşıyan akademik yayın Ottoman Arcadia: The Hamidian Expedition to the Land of Tribal Roots (1886) sergi ile eş zamanlı olarak ANAMED tarafından satışa sunuldu.

Tarihin Merkezine Seyahat: Fotoğraf ve Osmanlı Köklerinin Yeniden Keşfi (1886)

| Ottoman Arcadia: The Hamidian Expedition to the Land of Tribal Roots (1886)

Ömer M. Koç Koleksiyonu | Collection

Küratörler | Curators: Bahattin Öztuncay, Ahmet Ersoy, Deniz Türker
Galeri Küratörü | Gallery Curator: Ebru Esra Satıcı
Tasarım | Design: Yeşim Demir Pröhl

Tarihin Merkezine Seyahat: Fotoğraf ve Osmanlı Köklerinin Yeniden Keşfi (1886)

Yayınevi: ANAMED
Yazar(lar): Selim Deringil, Ahmet Ersoy, Berin Gölönü, Reşat Kasaba, Sinan Kuneralp, T.G. Otte, Beatrice St. Laurent, Deniz Türker
Derleyen(ler): Bahattin Öztuncay, Özge Ertem
Çeviren: Umur Çelikyay
Dil: Türkçe
Kategori: Tarih, Osmanlı Tarihi, Fotoğraf Tarihi
Sayfa Sayısı: 176
Ölçü: 24 x 30 cm
Baskı: 1. baskı, Aralık 2018
ISBN: 978-605-2116-80-7

ANAMED’de ziyaretçiyle buluşan “Tarihin Merkezine Seyahat: Fotoğraf ve Osmanlı Köklerinin Yeniden Keşfi (1886)” sergisinin Türkçe yayını raflardaki yerini aldı. Editörlüğünü serginin küratörlerinden Bahattin Öztuncay ile birlikte Özge Ertem’in üstlendiği, İngilizce'den Türkçe'ye çevirisinin Umur Çelikyay tarafından yapıldığı kitap, sergiyle paralel olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş mekânlarıyla, bu mekânlara geçmişte ve 19. yüzyılda verilen anlamlara değiniyor.

Kitap, serginin küratörlerinden Ahmet Ersoy ve Deniz Türker’in yanısıra Selim Deringil, T.G. Otte, Sinan Kuneralp, Beatrice St. Laurent, Reşat Kasaba ve Berin Gölönü gibi alanlarında uzman araştırmacı ve akademisyenleri bir araya getirdi. Kitapta yer alan makaleler, kuruluş tahayyüllerini, Anadolu yürükleri üzerinden tarih, hafıza ve temsil ilişkisini, imparatorluğun ilk yerleşimlerindeki anıtlar ve mimari eserlerin yanı sıra geç 19. yüzyıl Avrupa ve Osmanlı diplomasisini inceliyor. Ayrıca sergide yer alan fotoğraf ve eserlerin birçoğu yine yüksek kalitede baskılarıyla kitapta ek bir bölüm hâlinde okuyucularla buluşuyor. Yayının İngilizce versiyonu ise "Ottoman Arcadia: The Hamidian Expedition to the Land of Tribal Roots" ismiyle Mayıs 2018'de yayımlanmıştı.

Kitap, Koç Üniversiyesi Yayınları ve YKY mağazalarından temin edilebilir.


Benzer Haberler & Reklamlar