Amazonlarda 3500 yıllık yerleşik yaşam izleri bulundu

Amazonlarda 3500 yıllık yerleşik yaşam izleri bulundu

Amazon ormanlarının uydu görüntülerini inceleyen bir vatandaşın uyarısı ile inceleme yapan arkeologlar, bölgede antik dönemde yaşamış insan topluluklarına dair izlere rastladı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Avrupalı istilacıların Amerika kıtasına gelişinden çok önce yağmur ormanlarında yerleşik yaşam süren insan izleri bulundu.

Sao Paulo’da yaşayan Francisco Nakahara’nın hobi olarak uydu görüntülerini incelemesiyle fark edilen izler, daha sonra gelişmiş uydu görüntüleri ve drone’larla da görüntülendi.

Uydu görüntülerini inceleyen arkeologlar, milattan önce 1500-1200 yılları arasına ait olduğu düşünülen yerleşim izlerine ulaştı.

Bölgeye giderek incelemelerde bulunan ekibin başındaki arkeolog Jonas Gregorio de Souza, “Bu bölge o dönemde yoğun bir populasyona ev sahipliği yapıyordu. Avrupalı kaşiflerin ve kölelerinin buraya getirdikleri hastalıklar nedeniyle hayatlarını kaybetmiş olabilirler” dedi..

Brezilya’nın Mato Grosso eyaleti sınırları içerisinde yapılan keşiflerde, o döneme ait bir çeşit çiftlik ve yolları ile tarım yapıldığına dair veriler elde edildiği belirtildi.

Sözcü


Benzer Haberler & Reklamlar