Altın Elbiseli Adam Sultanahmet'te ziyaretçileri bekliyor

Altın Elbiseli Adam Sultanahmet'te ziyaretçileri bekliyor

Büyük Bozkırın Tarihi ve Kültürel Mirası Sergisi açıldı. Bozkır kavimlerinin arkeolojik ve kültürel mirasının sergilendiği eserler arasında yer alan Altın Elbiseli Adam'ın yanı sıra pek çok altın mücevher sergiyi gezenlerin gözlerini kamaştırıyor.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Merkez Müzesi'nin iş birliğiyle düzenlenen Büyük Bozkırın Tarihi ve Kültürel Mirası Sergisi, Türk İslam Eserleri Müzesi'nde açıldı. Sergide Hunlar, Saka Türkleri ve Bozkır kültürüne ait eserlerin yanı sıra Altın Elbiseli Adam da yer alıyor. Sergi 9 aralık tarihine kadar gezilebilecek.

Bir kurgan modelinin de yer aldığı sergideki altın mücevherler ince işçiliği ile sergiyi gezenlerin gözlerini kamaştırıyor.

Düsen Kaseinov: Sergi nadide eserleri barındırıyor

Türk İslam Eserleri Müzesi'ndeki Büyük Bozkırın Tarihi ve Kültürel Mirası Sergisinin açılış töreninde konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da Türk kültür ve sanatını dünyanın dört bir yanında tanıtmak üzere çeşitli faaliyetler düzenlendiklerini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün yine dünyanın kültür ve sanat başkenti İstanbul'da çok önemli kültürel paylaşım yapmak üzere sanatseverlerle bir arada bulunuyoruz. TÜRKSOY olarak Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Merkez Müzesi ile düzenlediğimiz sergiyi sizlere sunmaktan mutluluk duyuyorum. Eski dönemde Kazak topraklarında yaşayan topluluklardan itibaren bu yerleri yurt edinmiş halkların göçebe kültürüne ilişkin arkeolojik buluntuların yer aldığı koleksiyon ile sizleri tarih yolculuğuna çıkmaya davet ediyorum. Türk halklarının tarihine yeni bir bakış getiren, Kazakistan'ın en önemli arkeolojik buluntularından olması nedeniyle ulusal sembole dönüşen altın elbiseli adamı da bu sergimizle tanıma fırsatı bulacaksınız. Ayrıca Kazakların kültürel özelliklerini yansıtan etnografik eserlerin de yer aldığı sergimizin ülke ve halklarımızın yakınlaşmasına katkı sağlayacağına inanıyorum."

Coşkun Yılmaz: Sergi, tarihi, kültürel, ortak miras açısından çok nadide eserleri barındırıyor

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz da serginin açıldığı mekanın yaklaşık 9 bin yıllık geçmişe ait bir şehrin tam kalbinde olduğunu belirterek, tarihi binaya ilişkin bilgi verdi.

Yılmaz, "Bu müze bozkırı da içini alan hem gönülde hem siyasette Türk kültür coğrafyasının en nadide eserlerini barındıran bir müzedir. Dolayısıyla bu serginin burada açılmış olması, başta Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün yetkililerimizin bu faaliyete ve Kazakistan'a dostça bakışının çok samimi ve fiili bir yansımasıdır. Gezeceğimiz bu sergi, tarihi, kültürel, ortak miras ve coğrafya açısından çok nadide eserleri barındırıyor." diye konuştu.

Haydar Ali Yıldız: Bu sergiyle  kendi kültür ve medeniyet dünyamıza bir yolculuk yapacağız

Açılışa katılan Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, "Bizler Hira'da 'Oku' emriyle başlayan büyük bir medeniyetin mensuplarıyız." diyerek, bunun dünyanın bir dört yanına uzanan büyük bir medeniyet olduğunu söyledi.

Ruh ve gönül dünyalarında, aynı dili konuştukları büyük bir medeniyetin mensupları olarak dünyanın dört bir yanında dostlarının, kardeşlerinin bulunduğunu dile getiren Yıldız, şunları kaydetti: "İnşallah bu sergiyle beraber kendi kültür ve medeniyet dünyamıza bir yolculuk yapacağız. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında ve diğer Türk dünyasının devlet başkanları arasında bir siyasi iradenin güçlü bir şekilde var olduğunu biliyoruz. Biz de bu tür kültürel faaliyetlerle siyasi iş birliğinin kültürel anlamda da ekonomik anlamda da güçlendirilmesi, devam ettirilmesi noktasında adımları hep birlikte atmaya gayret ediyoruz. Dinimiz, dilimiz bir, Allah birliğimizi bozmasın inşallah."

Açılışa Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı da katıldı.

arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar