2019 Göbeklitepe Yılı ilan edildi

2019 Göbeklitepe Yılı ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edildiğini açıkladı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Göbeklitepe Yılı ilanının Şanlıurfa turizmine yapılabilecek en büyük katkı olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Turizmde 2019 yılını (Şanlıurfa) 'Göbeklitepe Yılı' olarak ilan ediyoruz" şeklindeki açıklaması tarihi kentte büyük sevinç yaşanmasına neden oldu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2019'un "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan edildiğini açıklamasının Şanlıurfa turizmine yapılabilecek en büyük katkı olduğunu söyledi.

Çiftçi, yaptığı açıklamada, söz konusu kararın şehrin turizmine çok büyük katkı sunacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Şanlıurfa halkı adına teşekkür eden Çiftçi, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımıza halkımız adına 2019 yılını Göbeklitepe Yılı olarak ilan ettiği için teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı iletiyoruz. Şanlıurfa 12 bin yıllık bir şehir. Şanlıurfa turizm alanında da gerek inanç merkezleri ile Hazreti İbrahim, Hazreti Eyüp ve Hazreti Şuayp peygamberlerin ayak izlerinin olduğu bir şehir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile 2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmiş olması Şanlıurfa turizmine yapılabilecek en büyük katkıdır."

Göbeklitepe'nin sınırları içinde bulunduğu Haliliye ilçesinin Belediye Başkanı Fevzi Demirkol da kararı sevinçle karşıladıkları dile getirerek, şunları kaydetti:

"İngiltere'deki Stonehenge'den ve Mısır piramitlerinden 7 bin ile 7 bin 500 yıl daha eski olan Göbeklitepe'nin hem mevcut sağlam yapısı hem tarihi değiştiren yeni bilgileri açığa çıkarması hem de merak uyandıracak kadar eski tarihlere kadar uzanan hikayesi onu bir turizm cevheri olarak konumlandırıyor. Haliliye Belediyesi olarak ilçemiz sınırları içerisinde bulunan bu emanetin farkında bir belediye olarak her dönemde bir başka tanıtım çalışmasına imza attık ve atmayı sürdürüyoruz. 2019 yılının Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmesi bizleri ayrıca sevindirmiştir. Şanlıurfa'mızın ve bölgemizin kalkınmasına katkılar sunacak olan bu kararı aldıkları için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederim.

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Göbeklitepe ile ilgili açıklamalarının kentte heyecan yarattığını vurgulayarak, en kısa sürede çalışmalara başlayacaklarını anlattı.

Aslan, gelecek yılın "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla şehre olan ilginin çok daha net şekilde ortaya çıkacağına inandıklarını dile getirdi.

Göbeklitepe'nin kentin 2023 turizm hedefine kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayacağını vurgulayan Aslan, şöyle devam etti:

"Göbeklitepe'yi bu yıl çok iyi değerlendireceğiz. Tarihi ören yeri ilimize, bölgemize ve ülkemize ciddi anlamda turizm getirisi sağlayacaktır. Göbeklitepe 2019 kültür turizmi anlamında ülkemiz için lokomotif görevi üstlenecektir. Bu anlamda yerli ve yabancı turist açısından cezbedici bir mekan olarak öne çıkıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının projelerinde tanıtım ve etkinliklerinde sürekli Göbeklitepe'nin ön planda olmasını bekliyoruz. Türkiye'nin katılacağı yurt dışı fuarlarında Göbeklitepe'ye özel önem verilecek. Göbeklitepe'nin geniş kitleler tarafından görülebilmesi için yurt içinden ve dışından bir çok seyahat acentesine yönelik bölgede info turları düzenlenecek. Göbeklitepe özelinde bilimsel, etkinlikler, sempozyumlar ve konferanslar organize edilecek."

Aslan, Göbeklitepe'ye özel aralarında İngilizce, Fransızca ve Çince'nin de bulunduğu farklı 8 dilde yayın hazırladıklarını dile getirerek, gelecek yıl özellikle yabancı seyahat acenteleri için özel programlar yapmayı planladıklarını söyledi.

Şehirdeki turizm alt yapı hazırlıklarının büyük önem taşıdığını vurgulayan Aslan, "Özellikle konaklama işletmelerinin artmasıyla ilgili bir beklentimiz var. Bu konuda yatırımcıların Şanlıurfa'ya özel önem vermesini istiyoruz." dedi.

Göbeklitepe'nin bu yıl Türkiye'de en çok merak edilen mekanların başında geldiğine dikkati çeken Aslan, "Göbeklitepe geçen yıl yerelde daha fazla merak edilir oldu. Özellikle Türkiye içinde yoğun bir ilgi oluştu. Ülke içinde sırf Göbeklitepe'ye özel turlar başladı. Toplam ziyaretçi sayımız bu yıl daha bitmeden 5 milyona yaklaştı, bunun 4 milyonunu Göbeklitepe'ye günü birlik ziyaret için gelenler oluşturdu. Gelecek yıllarda bu rakam çok çok daha yükselecek." diye konuştu.

Açıklama turizmciler tarafından da sevinçle karşılandı.

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı Rahime Yaşar ise söz konusu kararın çok önemli olduğunu vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Gelecek yılın "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesinin turizme de katkı sunacağını aktaran Yaşar, "Bu anlamda bizim de şimdiden her anlamda çok iyi hazırlık yapmamız gerekiyor. Çünkü bu yıl bile Göbeklitepe'nin Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesiyle turizm yoğunluğu yaşadık. Oteller tam doluluğa ulaştı. Bunun için bir an önce gerek konaklama, gerekse diğer alanlarda yetkililerin hummalı bir çalışma yürütmesi gerekiyor. Göbeklitepe bizim için önemli bir şans, bunu en güzel şekilde değerlendirmemiz lazım. İnşallah bu fırsatı iyi değerlendiririz." dedi.

Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban,, 2019'u "Göbeklitepe Yılı" ilan edildiğini açıklamasının kendilerini çok memnun ettiğini vurgulayan Çoban, şunları kaydetti: "2019 'Göbeklitepe Yılı' oldu. Bu hem Şanlıurfa hem de bölgemiz için mutlu ve umut verici bir gelişme. Biz turizmciler olarak çok heyecanlıyız. 2018 yılı turizm anlamında çok iyi geçti. Konaklama anlamında 1 milyona ulaştık, günübirlik ziyaret anlamında ise 4 milyonu aştık. 2019 yılının 'Göbeklitepe Yılı' ilan edilmesiyle Şanlıurfa, turizmde altın yılı yaşayacaktır. Hükümetimiz ve yetkililerin yürüteceği çalışmalarla çok iyi bir yıl bizi bekliyor olacak. Bu anlamda kentte her anlamda yoğun bir çalışma yürütülmesi gerekiyor. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendirmeliyiz."


Benzer Haberler & Reklamlar