2. Uluslararası Tekkeköy Arkeoloji Kongresi ekimde

2. Uluslararası Tekkeköy Arkeoloji Kongresi ekimde

İlki geçtimiz yıl düzenlenen Uluslararası Tekkeköy Arkeoloji Kongresi'nin ikincisi için hazırlıklar başladı. Tekkeköy Belediye Başkanı, " Kongrenin ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak "dedi.

Samsun Tekkeköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde başta OMÜ olmak üzere yurt içi ve yurt dışındaki önemli üniversitelerden alanında uzman akademisyenlerin katılacağı Uluslararası Arkeoloji Kongresi hazırlıkları başladı.

Uluslararası Arkeoloji Kongresi kapsamında Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ile bir araya gelen OMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa, Doç. Dr. Akın Temur, İstanbul Aydın Üniversitesi Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Hamza Gündoğdu, Karadeniz Tarih Araştırmaları Platformu Başkanı Şeref Aydın bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Arkeoloji Kongresi hakkında görüştüler. Görüşme sonrası kongre hazırlıklarının başlatılması, komite kurulması ve Uluslararası Arkeoloji Kongresinin ekim ayı içerisinde yapılması kararı alındı.

Uluslararası Arkeoloji Kongresi ekimde yapılacak

Yurt içi ve Yurt dışından 55 akademisyenin katılımıyla 2017 yılında yapılan Uluslararası Arkeoloji Kongresi'nin büyük bir başarı ve yoğun katılımla gerçekleştirdiğine dikkat çeken Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, "
Birincisindeki eksiklikleri ve gereksinimleri gördük ve ona göre hazırlık yapmaya başladık. Bu gibi büyük uluslararası organizasyonlar ilçemizin 'Tarihin Doğduğu Kent' kimliğinin bütün dünyaya ifadesi anlamına gelmektedir. Tekkeköy'ün turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve bölgenin en eski insan mesken yerleşkesi tarihine sahip olması bizim çıkış noktamızdır. Bunu en iyi şekilde değerlendirmenin en kalıcı yöntemi de uluslararası akademik çalışmalar ve sunumlardır" ifadelerini kullandı.

Feride İçkilli - Hedef Halk


Benzer Haberler & Reklamlar