Yunanistan 80 yıldır kayıp HMS Triumph denizaltısının batığını bulduğunu açıkladı

Yunanistan 80 yıldır kayıp HMS Triumph denizaltısının batığını bulduğunu açıkladı

Ege Denizi'nde 1942 yılında kaybolan insanlı İngiliz denizaltısı HMS Triumph’ın enkazının bulunduğu ancak Yunanistan arkeoloji yasaları nedeniyle definecilere ve korsanlara karşı tedbir amacıyla tam konumu açıklanmadı.

Yunanistanlı Dalgıçlar, 1942 yılından beri kayıp denizaltıyı Ege Denizi’nde 203 metre derinlikte bulduklarını açıkladılar.

Yaklaşık 85 metrelik denizaltı, Ocak 1942’de gizemli koşullar altında iz bırakmadan kaybolduğunda Yunanistan kıyılarında görev yapıyordu. O sırada denizaltında bulunan, tamamı İngiliz personelden oluşan 64 kişinin cesetlerinin hala denizaltının içinde olduğu sanılıyor..

Henüz HMS Triumph olduğu resmşi makamlarca onaylanmayan batığın, Cape Sounion sahilinden onlarca kilometre açıkta olduğunu gösteren bir video yayınladı. Denizaltının gövdesindeki ayırt edici özellikler ve enkazın konumu, dalgıçlara onun “kesin olarak” Triumph olduğunu düşündürtüyor.

HMS Triumph’un hikayesini ilk kez 1998’de öğrenen deneyimli Yunan dalgıç Kostas Thoktaridis, kendi finanse ettiği bu görevi “hayatında üstlendiği en zor görev” olarak nitelendirdi.

Meslektaşlarıyla birlikte denizaltını arayan dalgıç, suyun içini “görmek” ve su altındaki nesneleri algılamak için ses dalgalarından yararlanan sonarlı uzaktan kumandalı bir araç (ROV) kullandı.

Kameralarla donatılan ROV daha sonra, denizaltının paslı arka kısmı, üst kapağı ve giriş delikleri gibi ayrıntıları yakalayarak enkazın rahatsız edici görüntülerini filme aldı.

Batmasından bu yana 80 yıldan fazla zaman geçmesine ve midye ve diğer deniz canlılarıyla kaplı olmasına rağmen batık iyi korunmuş gibi gözüküyor.

Thoktaridis ve meslektaşları, daha önce de 1997’de HMS Perseus da dahil olmak üzere Yunan sularında dört denizaltının enkazını tespit etmişlerdi.

Thoktaridis, “Triumph denizaltının tarihi çok boyutlu ve denizcilik tarihinde benzersizdir ve ulusal direnişle ve işgalin karanlık günlerinde hareket eden gizli servislerle ayrılmaz bir bütündür. Enkaz 64 kişilik ıslak bir mezar olduğu için saygıyla karşılanıyor” diyor.

Gemi enkazlarını rahatsız edilmeye ve bozulmaya karşı korumayı amaçlayan Yunan arkeoloji yasaları nedeniyle, HMS Triumph’ın tam konumu açıklanmayacak.

indigodergisi.com


Benzer Haberler & Reklamlar