Yozgat'ta altından Çapanoğlu çıkan mezar taşları araştırılıyor

Yozgat'ta altından Çapanoğlu çıkan mezar taşları araştırılıyor

Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü araştırma görevlisi Adem Sevim, 18 kabrin ve yaklaşık 200 yıllık Bozok Sancağı'nın bulunduğu türbenin mezar taşlarıyla ilgili araştırmasını 2 yıldır sürdürüyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nda 17. yüzyılda yönetici olarak atandığı Yozgat'ın tarihine damga vuran Çapanoğlu ailesinin inşa ettirdiği Çapanoğlu Büyük Camisi'nin bulunan türbedeki mezar taşlarında bulunan, hançer, selvi ağacı ve çiçek gibi çeşitli motifleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından 1779 yılında yaptırılan ve şehrin her yerinden görülebilen Çapanoğlu Büyük Camisi, ince minaresi, yüksek kasnaklı kubbesi ve köşe kuleleri ile Yozgat'ın tarihi sembolleri arasında yer alıyor.

Avrupa etkisinde ortaya çıkan Türk mimari tarzının Anadolu'daki önemli örneklerinden, barok motifleriyle bezeli caminin türbesindeli mezar taşlarında ilginç süslemeler içeriyor.

Çapanoğlu ailesinden 18 kabrin ve yaklaşık 200 yıllık Bozok Sancağı'nın bulunduğu türbenin mezar taşlarıyla ilgili 2 yıldır araştırma yapan Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü araştırma görevlisi Adem Sevim, Çapanoğlu ailesinin bulunduğu türbeye dış cami içine açılan yuvarlak kemerli bir kapıdan girildiğini, türbede çeşitli büyüklükte 18 mezar yer aldığını söyledi.

Caminin, Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından yaptırılan önemli bir eser olduğunu anlatan Sevim, cami süslemesinde Avrupa etkisinin görüldüğünü belirtti.

Cami yanında bulunan türbe ve mezarlıkta Anadolu'da birçok türbede görülmeyen süslemeli mezar taşları yer aldığını aktaran Sevim, şu bilgileri verdi: "Özellikle İstanbul'da gördüğümüz mezar taşları Yozgat'ta da görülüyor. Burada Çapanoğlu Ahmet Bey ve Mustafa Bey'in mezarları var. Mezarlarda hançer, selvi ağacı, gül motifleri, 'S' ve 'C' kıvrımları var. Bunlar batı sanatının Osmanlı sanatına nasıl yansıdığını göstermektedir. Bunlar ilk bakışta süs olarak görülse de hepsinin bir anlamı var. 'Selvi ağacı' kanaati ve kadere razı olmayı, 'hançer' mevta için hayatın kısa sürdüğünü sembolize etmektedir."

Sevim, erkek mezarlarında genelde baş şahide taşlarında sarık ve fesin bulunduğunu anımsatarak "Kadınlarda başlık olmaz, kadın mezar taşlarında çiçek motifleri, kıvrık dallar, vazodan çıkan üzüm, natürmort dediğimiz ölü doğa tasvirleri kadınların mezar taşlarında sembolize edilmiştir. Bu da bize bereketi, bolluğu simgelemektedir." ifadelerini kullandı.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar