Yıldız Sarayı'nda üstüne 5 kat sıva çekilmiş kalem işi duvar resimleri bulundu

Yıldız Sarayı'nda üstüne 5 kat sıva çekilmiş kalem işi duvar resimleri bulundu

Milli Saraylar Başkanlığına bağlı Yıldız Sarayı'nda devam restorasyon çalışmaları sırasında, "Çukur Saray" olarak adlandırılan bölümün duvarlarında 5 kat boya ve sıva katmanının altında duvar resimleri bulundu. Kalem işi duvar resimlerinin kim tarafından çizildiğine veya nereye ait olduğuna dair araştırma yapılıyor.

Milli Saraylar Başkanlığına bağlı Yıldız Sarayı, restorasyon sürecine girdiği 5 yılın ardından ilk defa kapılarını basın mensuplarına açtı.

Restorasyon çalışmalarına ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin Yıldız, 2018 yılından itibaren yürütülen çalışmalar sırasında, "Çukur Saray" olarak adlandırılan bölümün duvarlarında 5 kat boya ve sıva katmanının altında duvar resimleri bulunduğunu açıkladı. 

Yıldız, restorasyon çalışmalarının 11 aydır devam ettiği Çukur Saray'ın 90 odalı ve büyük bir saray yapısı olduğuna dikkat çekerek, odaların duvarlarının daha önceden tamamının boya sıvalarla kaplı olduğunu,  çalışmalar sırasında bu sıvaların altında çok ciddi tezyinatlar bukunduğunu belirtti.

Üniversite binası olarak kullanıldığı dönemde kapanmış olma ihtimali var

"Gerek duvar üzerine, sıva üzerine işlenmiş kalem işleri, gerek tuvale işlenmiş doğa resimleri gibi pek çok özgün yapı ve ahşaplardaki yağlı boyaların altından çıkan desenlerle burada tarihi mirasın korunması yönünde çok önemli bulgulara ulaştık." diyen Yıldız, üniversite binası olarak kullanıldığı dönemde Çukur Saray'a çeşitli müdahaleler yapıldığını söyledi.

Şu ana kadar bu müdahalelerin toparlanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren  Yıldız, elde edilen verilerin çok kıymetli olduğunu ifade ederek, Çukur Saray'ın duvarlarına Beykoz Kasrı ile Beylerbeyi Sarayı'nın tablo gibi işlendiğini gördüklerini söyledi.

Bunların hepsinin bu tip 19. Yüzyıl yapılarında ilk defa karşılarına çıkan şeyler olduğunu vurgulayan Yıldız, "Bu yönüyle burada yaptığımız çalışmanın mesleğimiz açısından çok önemli bulguları içerdiğini söyleyebilirim." diye konuştu.

Yıldız Sarayı'nda restorasyon çalışmaları bir kaç yıl daha sürecek

Çukur Sarayı da içinde barındıran Yıldız Sarayının 600 dönümlük çok büyük bir külliye olduğunu belirten Yasin Yıldız, bunun önemli kısmının Yıldız Parkı olarak toplumun hizmetinde olduğunu belirtti.

Sultan Abdülhamit'in Yıldız Sarayı'ndaki izinin, yapılarda, bahçelerde, mekanlarda hatta peyzaj üzerinde çok net hissedilebildiğini vurgulayan Yıldız, saraydaki tefriş çalışmalarının bitmesinin ardından önemli bir kısmının ziyarete açılmasının mümkün olacağını dile getirdi.

Yasin Yıldız, külliye içindeki Mızıka-i Hümayun, tiyatro ve Müsahip Ağalar yapılarının bulunduğu gruptaki çalışmaların da gelecek yılın sonuna kadar bitmesini beklediklerini kaydederek, "Bunların ardından daha dış çeperinde yer alan Yaveran Dairesi, Kiler-i Amire Binası gibi binaların da bitmesiyle birkaç yıl içerisinde Yıldız Sarayımızın bir bütün olarak toplumla buluşacağını söyleyebilirim." diye konuştu.
 

AA


Benzer Haberler & Reklamlar