Vezirhan'daki Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayının çevre düzenlenesi yapıldı

Vezirhan'daki Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayının çevre düzenlenesi yapıldı

Bilecik'in Vezirhan beldesinde Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan 3,5 asırlık cami ve kervansarayın çevre düzenlemesi ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarının tamamlandı.

Osmanlı Devleti'nin temellerinin atıldığı Bilecik'te, İstanbul'dan Anadolu'ya doğru devam eden hac ve ticaret yolunun önemli geçiş noktalarından biride dönemin önemli ticaret yolları üzerinde Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1665 yılında yaptırılan 3 bin metrekarelik cami ve kervansaray, iç avlu ve dış avlu olmak üzere iki bölümden oluyor ve taş işçiliği ile süslemeleriyle dikkati çekiyor.

Bir dönem kışla olarak kullanılan Köprülü Mehmet Paşa Cami ve kervansarayının etrafında alt ve üst yapı çalışmaları gerçekleştirildi. 

Bilecik-Sakarya kara yolunda üzerindeki cami ve kervansarayda Vezirhan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve bir yıl süren çalışmalar hakkında  bilgi veren  Vezirhan Belediye Başkanı Hüseyin Ocak,  "İç avluda, mahalle tarafında bir yükselti vardı. Anıtlar Kurulundan gerekli izinleri alarak etrafını dolaşılabilir hale getirdik. Cami yeşil kesme taştan yapılı. Etrafındaki duvarları aslına uygun taşlardan bulup yaptık. Bugün bölgemizden çıkarılan bir taşı var. O taşımızla meydanını düzenledik. Bununla beraber kervansaray daha önce Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmişti. Onunla uyumlu olsun diye dışardaki korkuluklara kadar bir uyum sağlayıp, ışıklandırma yaptıktan sonra şu an etrafında bulunduğumuz bu bahçeyi komple kaldırarak alttan yer altı sistemini yeniledik. Bahçede düzenleme yaptık. Arkamızda bulunan Kur'an kursu binamız ve lojmanımızı tarihi olmasa da bu dokuya uygun şekilde olması için kapladık. Yine lavabolarını bu esere yakışacak hale getirdik." dedi.

Caminin iç avlusu ve bahçesinde yapmış oldukları düzenlemelerin yanı sıra alt yapıyı da yenilediklerini anlatan Ocak, "Eserin etrafında bulunan, buraya çıkan bütün caddelerin alt yapısını yenileyip sokak çalışmaları yaptık. Şehrin mührü olan bu caminin ve kervansarayın etrafını bu şehre ve ecdada yakışacak hale getirdik." diye konuştu.


Benzer Haberler & Reklamlar