Urartu mimarisi 2700 yıl sonra kerpiç kerpiç üstüne yeniden kuruluyor

Urartu mimarisi 2700 yıl sonra kerpiç kerpiç üstüne yeniden kuruluyor

Van Kalesi'nin kuzeyindeki höyükte süren arkeoloji kazılarında çıkarılan yaklaşık 2 bin 700 yıllık Urartu yapıları, Urartu kerpiçlerinin analizleri yapılarak, orijinaline uygun malzeme ile yeniden inşa edilerek, Uratu mimarisinin nitelikleri alanda gösterilmeye çalışılıyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında, bu yl 50 kişilik ekiple yürütülen arkeoloji kazıları  devam ederken,  kazılar sırasında ortaya çıkarılan mimari yapıların, Urartu döneminde inşa edilen kerpiçlerin benzeriyle tamamlanmaya çalışıldığı belirtildi.

Urartuların en büyük yerleşim alanlarından olan höyüğün, çalışmaların tamamlanmasının ardından ziyaretçilere açılacak.

Doç. Dr. Konyar, Höyükte kentin 7 bin yıllık geçmişine dair kalıntıları ortaya çıkarmaya çalıştıklarını ifade eden "Burada çok geniş bir Urartu yerleşmesi var. Yaklaşık 40-50 bin insanın yaşadığı Urartu döneminden kalan büyük bir metropol. Urartu döneminin en büyük kenti." dedi.

Orijinal Urartu duvarları gibi restore edilmeye çalışılıyor

Höyükte kerpiç bedenli bir Urartu mahallesi ortaya çıkardıklarını anlatan Konyar, ekipteki mimar ve restoratörlerle Urartu kerpiçlerinin analizlerini yaparak ürettikleri yeni kerpiçlerle, bu duvarları tamamladıklarını ifade etti.

Urartu duvarlarını orijinali gibi restore etmeye çalıştıklarını kaydeden Konyar, "Böylece bir Urartu evinin gerçekten nasıl oluştuğunu görmüş oluyoruz. Burası turistik bir bölge. Bilimsel açıdan verilerimizi aldıktan sonra buraya bir görünürlük de kazandırmamız gerekiyor. İkinci bir çalışmayla alanı fileleyip sıva uygulamasıyla ayakta tutacağız. Bir diğer uygulama da ahşap çerçeve sistemi. Duvarın niteliğine göre farklı metotlar uyguluyoruz. Çalışmalar 10 bin metrekarelik alanda yapılıyor. Bu yıl bu alanın neredeyse yarısını pasif korumayla oldukça görünür hale getireceğiz. Buraya gelen ziyaretçiler, 2 bin 700 yıl önce nasıl bir mimari dokunun olduğunu görecekler. Bu anlamda Urartuların yaşam modelini aslında bir şekilde algılamış olacaklar. Yaklaşık 7-8 evden oluşan 20-30 odalık bir bölüm. Bunlar aristokratların, tüccarların yaşadığı alanlar. Çünkü içerisinde kil tabletler, mühürler çıkıyor. Dolayısıyla bu bölgenin geleneksel mimarisini de bir anlamda göstereceğiz."

Mesut Varol- AA


Benzer Haberler & Reklamlar