Turplu mozaik bulunan inşaat açık hava müzesi olacak

Turplu mozaik bulunan inşaat açık hava müzesi olacak

Osmaniye'nin turp üretimiyle bilinen ilçesi Kadirli'de 3 yıl önce inşaat kazısı sırasında bulunan taban mozaiklerinin birinde turp figürüne rastlandı. 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen alandaki moziklerin yerinde sergilenmesi planlanıyor.

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinin Dere Mahallesi'nde 2015'te bir inşaat firmasınca yapılması planlanan bina inşaatın temel kazısı sırasında taban mozaikleri bulundu. Bölge 3. derece sit alanı ilan edilirken inşaat çalışması durdurularak bölge koruma altına alındı.

Geçen yıl kasımda başlanan kurtarma kazısı çalışmalarında ortaya çıkarılan bir mozaikte ise turp figürüne rastlandı.

Osmaniye Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin turp üretiminin yüzde 70-80'ini karşılayan Kadirli ile özdeşleşen bir ürüne mozaikte rastlanmasının önemli olduğunu söyledi.

Mozaiklerin milattan sonra 1. veya 2. yüzyıl Roma dönemine ait olduğunu anlatan Torun, "Burada Zeugma ile eş değer mitolojik karakterlere rastlıyoruz. Kadirli'nin tarihine ışık tutacak bir çalışma." diye konuştu.

Osmaniye çevresinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında ilk kez insan figürlü mozaiklere rastlanıldığını belirten Torun, şöyle devam etti:

"Burada bulunan mozaikler o dönem insanlarının yaşamıyla ilgili bilgiler veriyor. Mozaiğin birinde bir turp ile kucağında keklik ve elinde üzüm olan bir insan figürü yer alıyor. Bu figür, Kadirli ile özdeşleşen turpun bölgede yaklaşık 2 bin yıl önce de yetiştirildiğini gösteriyor. Ayrıca mozaiklerde Kadirli merkezde o dönemle ilgili ilk yazılı belgeyi de bulmuş durumdayız."

Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu da  arkeolojik kurtarma kazılarında ortaya çıkarılan mozaiklerin yerinde korunacağını bildirdi.

Bu bölgede çıkan mozaiklerin diğer kazı çalışmalarına da ışık tutacağını vurgulayan Durmuşoğlu, şunları kaydetti:

"Kadirli'nin kadim bir ilçe olduğunu bu çıkan taban mozaikleri de açıkça göstermektedir. 11 işçi 6 ay süreyle kazı çalışmalarına devam edecek. Bu bölgeyi bir çatıyla kapatıp açık hava müzesi haline getirmek için çalışmalarımız sürüyor. İlçemizin bir turizm merkezi olması yönünde çalışmalarımız devam edecek. Ala Cami'de bulunan mozaiklerde de çalışmalarda sona gelindi. İnşallah buna benzer bir çalışma sonucu ortaya çıkan mozaikler sergilenmeye başlanacak. Cami de bu sene içinde ibadete açılacak."

Muzaffer Çağlıyaner- AA


Benzer Haberler & Reklamlar