Türkiye'de yeni müze binası yapılacak 9 kent açıklandı

Türkiye'de yeni müze binası yapılacak 9 kent açıklandı

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül, 18 Mayıs Müzeler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı müze, türbe ve arkeolojik alan sayısını belirterek, yeni müzeler inşa edilecek şehirleri açıkladı.

Türkiye'de kaç müze var?

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı 205 müze, 125 türbe, 141 ören yeri olduğunu, 3 milyonun üzerinde ise eser bulunduğunu belirterek, "Bunların ortalama yüzde 10'u, 20'si sergide, kalanı depolarda. Aslında eser yönünden çok zenginiz. Daha fazla müze açmak gerekiyor." dedi.

Yeni Müze Binalarının Yapılacağı İller

Bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü belirten Gürül, Erzurum, Manisa, Mersin, Tarsus, Kilis, Van, Kayseri ve Tunceli'de yeni müze binalarının yapılmasının planlandığını bildirdi.

Murat Gürül, Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi, Muğla Milas Uzun Yuva Anıt Mezar Müze Kompleksi'nin 1. etabı, Batman Hasankeyf Müzesi'nin 1. etabı, Uşak Müzesi, Muğla Milas Taş Eserler Müzesi, Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi, İstanbul Türk İslam Eserleri Müzesi'nin etnografya bölümünün ziyarete açılan müzeler arasında olduğunu kaydetti.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar