Tarihi tezgah: Arkeolojik Sit Alanındaki kaçak yapı ruhsatlı cafe olarak açıldı!

Tarihi tezgah: Arkeolojik Sit Alanındaki kaçak yapı ruhsatlı cafe olarak açıldı!

Belediye tarafından mühürlenen ama mühüre rağmen gövde gösterisi yaparcasına süren kafeterya inşaatı tamamlandı. İşin şaşırtıcı yönü ise Beykozluların Nevşehir'de sit alanına yapılan kaçak bina gibi yıkılmasını beklediği kafetaryanın ruhsatlı olarak kapılarını müşterilerine açması oldu!

Not: Söz konusu alandaki haberlerdeki ibareleri iddia olarak nitelendirmiş ancak belediye mühürledikten sonra kaçak ifadesini kullanmıştık.

Buna rağmen Arkeolojikhaber.com olarak söz konusu alanla ilgili haberlerde bu aşamaya kadar şahısların, kurumları ve kuruluşların isimlerini vermemiştik... Şu aşamadan itibaren isimleri gizlemeden yayınlıyoruz...  Tarafların adları geçen iddialarla ilgili cavap haklarını haberimize ek olarak duyuracağımızı şimdiden belirtiriz.

Ancak gazetenin siyasi söylem içeren metinlerini haberden ayıklamayı uygun görüyoruz. Gazetenin, Beykoz’a müze yapacaklardı, nargile kafe yaptılarhttps://dostbeykoz.com/beykoz-a-muze-yapacaklardi-nargile-kafe-yaptilar adresinden haberin özgün haline ulaşabilirsiniz.

Dost Beykoz yerel gazetesinin haberine göre; Göksu Deresi Göztepe mevkiinde kalan, iş adamı Remzi Gür tarafından, müze yapmak amacıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralanan 1. Derece Arkeolojik kazı alanında kaçak bir şekilde yapılan kafeterya inşaatı tamamlandı, nargile keyfi başladı.

Gazetesinin sitesinde olayla ilgili verilen bilgiler şu şekilde:

Müze olacaktı, nargile kafe oldu

Söz konusu arkeolojik kazı alanını, müze yapacağını söyleyerek, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralayan Remzi Gür, Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür’e yapmış olduğu açıklamada, orada cam bölmelerle müze yapacaklarını dile getirmişti.

Geçmiş dönemde o alanda yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında bulunan taş eserleri ve kendisinin değişik yerlerden satın aldığı tarihi nitelik taşıyan parçaları sergileyecekleri, müzeyi ziyarete gelecek olan öğrenciler içinde küçük bir kafeterya yapılacağını ifade eden Remzi Gür, müzenin adının da “Remzi Gür Vakfı Müzesi” olacağını söylemişti.

Göztepe Mahallesi sınırları içinde kalan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 5 Parsel, 51 Ada ve 15. Pafta üzerinde yapılan kaçak kafeterya inşaatının yapımını ise Mustafa Gürkan’ın Başkan olduğu yönetimde yer alan AK Parti Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyesi Resul Rençber üstlenmişti.

2018 yılı temmuz ayında, başlayan kaçak inşaat Dost Beykoz tarafından gündeme getirilmiş ve Beykoz’da ciddi tartışmalara neden olmuştu. İş adamı Remzi Gür ile yakınlığı bilinen aynı zamanda Kastamonulu olmalarıyla da ayrı bir dayanışmaları olan dönemin AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Sadettin Çay tarafından yapılan kaçak kafeteryadan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek haberi olmadığını açıklamış ve inşaatı mühürlemişti.

Yalandan mühürlendi iddiası

Formaliteden yapılan mühürleme işlemi daha eski bir tarihte yapılmış olarak gösterilmiş ve vatandaşların dikkatini çekmemesi için küçük bir ilanla inşaata asılmıştı.

Mühre rağmen çalışmalar devam etti

Mühürlü olduğu sırada inşaat çalışmaları devam etti. Beykoz Belediyesi’nin kaçak olduğu gerekçesiyle mühürlediği inşaat alanında, mühürlenmesine rağmen inşaat çalışmaları devam ederken, Beykoz’da “AK Parti üzerinden devşirdikleri güçle hukuk tanımıyorlar” yorumları yapılmıştı.

Beykoz Belediyesi mühürlü olmasına rağmen kaçak inşaatın devam etmesine göz yumarak, “şimdi bakıyoruz… Şimdi durduruyoruz” şeklideki oylama taktikleriyle farklı bir strateji izledi.

İmar Barışı’ndan yararlanabilir mi?

İnşaatın kaçak olarak yapılmasının yarattığı tartışmalar sonucunda, iş adamı Remzi Gür’ün söz konusu kaçak yapıyı imar barışı kapsamına aldırmak için müracaatta bulunduğu söylenmişti. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Birinci derece arkeolojik sit alanında bulunan binaların imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz." demişti.

Eski AK Parti İl Yönetici Sadettin Çay ve İlçe Yöneticisi Resul Rençber’in, dönemin Beykoz Belediye Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’nun da destekleriyle başladıkları kaçak inşaat tamamlandı ve kafeterya olarak ticarete başladı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek giderayak ruhsat verdi iddiası

Müze olarak Beykoz halkına kültür hizmeti vereceği söylenen yerde nargile satılıyor. Adının QDRAJ Cafe ve Restaurant olarak belirlendiği kaçak kafeterya ya eski Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in giderayak işletme ruhsatı verdiği söyleniyor.

Beykoz halkı ise, “bu hak size helal değildir” yorumunu yapıyor.

(...)

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar