Tahir Demir:  Arkeoloji, geçmişi araştırmak, geleceğe ışık tutmaktır

Tahir Demir: Arkeoloji, geçmişi araştırmak, geleceğe ışık tutmaktır

Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü (BIAA) başkanlığında yürütülen SARAT Projesi kapsamında Türkiye'nin Arkeoloji Varlıklarının Korunması etkinlikleri, Kırklareli'nde tanıtıldı. Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü başkanlığında yürütülen proje kapsamındaki etkinlikte konunun önemine dikkat çekildi.

Vali Yardımcısı Tahir Demir, İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi'nde düzenlenen "Yerelde Arkeoloji Toplantısı"nda, Anadolu'nun geçmişte birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını söyledi.

Anadolu'da 30'a yakın medeniyet katmanının üst üste geldiğini, bunun da fevkalade bir hazine olduğunu belirten Demir, "Arkeoloji, geçmişi araştırmak, geleceğe ışık tutmaktır. Geçmişteki medeniyetlerin, inançların ve kültürlerin kalıntıları hep araştırmalarla ortaya çıkıyor. İnsanoğlu geçmişini anladıkça geleceğini daha iyi kuracaktır." diye konuştu.

Veli Şen: Türkiye arkeoloji anlamında en zengin ülke

İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen ise kentin arkeoloji anlamında Türkiye'nin en zengin yerlerinden olduğunu dile getirdi.

Dr. Işılay Gürsu: Farkındalık oluşturulması amaçlanıyor

Projenin Kültürel Miras Yönetim Uzmanı Dr. Işılay Gürsu da Türkiye'nin arkeolojik varlıklarının korunmasını ve bu konuda farkındalığın artırılmasını amaçladıklarını ifade etti.

Gürsu, proje kapsamında çeşitli eğitim ve araştırmalar yapıldığını, geçen yıl 3 bin 601 kişiyle bire bir görüşmeler gerçekleştirildiğini kaydetti.

Araştırmanın 29 il, 126 ilçe, 200 mahalle ve köyde yapıldığını anlatan Gürsu, "Araştırmamızda 65 soru yönelttik. 'Arkeoloji kelimesini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor?' diye sorduğumuzda yüzde 14'ü 'hiçbir şey gelmediğini', yüzde 3'ü 'bilmediğini', yüzde 36'sı ise kazı ve kazı bilimi geldiğini söyledi." dedi.

Özgün Tiran - AA


Benzer Haberler & Reklamlar