Şanlıurfa’da doğan uygarlıklar anlatıldı

Şanlıurfa’da doğan uygarlıklar anlatıldı

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde, Uygarlığın Doğduğu Toprak Şanlıurfa, konferansı düzenlendi.

Arkeoloji Kulübünün organize ettiği, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Fahri Işık’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans, Fen-Edebiyat Fakültesi anfi salonunda yapıldı.

Konferansın açılışında konuşan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan, Harran Üniversitesi yönetiminin Arkeoloji bölümünün yapacağı kazı ve araştırma projeleri için desteğini esirgemediğini söyledi.

Prof. Dr. Akan konuşmasında, "Böyle etkinliklerle diğer Arkeoloji bölümleriyle işbirliğimizin artacağına inanıyorum. Korkut Ata, Adıyaman ve Sütçü İmam Üniversitelerinden hocalarımız da bizleri yalnız bırakmadılar. Hocamız Prof. Dr. Fahri Işık’ın konferansı ile bir yeni başlangıcın kapılarını açacaktır. Bu konferansın bölümümüze yol göstereceğine inanıyorum" dedi.

Harran Üniversitesi olarak tarihten gelen misyonumuzu devam ettirmek için Arkeoloji bölümünün projelerini desteklediklerini dile getiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, "Biz en iyi olmanın yollarını arıyoruz. Öğrencilerimizin kendi okudukları alanda başarılı olmaları için üst yönetim olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Gençlerimiz için çok önemli bir gün. Ülkemizin sayılı duayen hocalarından olan Prof. Dr. Fahri Işık’ın vereceği bu konferansla gençlerimize yeni kapılar açacağına inanıyorum" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından konferansa geçildi. Konferansta Prof. Dr. Fahri Işık, Şanlıurfa’da doğan uygarlıkların tarihi geçmişlerini, arkeolojik kazılar sonrasında ortaya çıkan eserler üzerinden değerlendirdi. Göbeklitepe başta olmak üzere yaşam yerlerinden çıkan eserlerin hangi tarihte ne amaçla kullanıldıklarını bir bir anlattı.

Yaklaşık olarak bir buçuk saat devam eden konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan, dekan yardımcıları, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

DHA


Benzer Haberler & Reklamlar