Şanlıurfa Müzesi'nden iki tarihi eser kayıp, savunma ilginç!

Şanlıurfa Müzesi'nden iki tarihi eser kayıp, savunma ilginç!

Şanlıurfa Müzesi envanterindeki 10 bin yıllık taş damga mühür ile 6 bin yıllık hayvan figürü kayboldu. Skandal, Şanlıurfa Müze Müdürlüğü'nde devir-teslim için sayım yapılırken ortaya çıktı. Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü ilginç bir açıklama yaptı.

Haberturk'ten Nihat Uludağ'ın haberine göre Şanlıurfa Müze Müdürlüğü denetiminde bulunan 10.000 yıllık Neolitik döneme ait taş damga mühür ile 6000 yıllık İlk Tunç Çağı dönemine ait hayvan figürünün kaybolduğu ortaya çıktı. Çok önemli 2 eserin kaybolduğu, müzedeki sayım ve devir teslimi sırasında tespit edildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, 2000 yılındaki kazılarda ortaya çıkarılan mühür ile 1982’de bulunan hayvan figürünün yurt dışına çıkışının önlenmesi için sınır güvenlik birimlerini resmi yazıyla uyarırken, müzeler ve müzayede salonlarına da bilgi verildi.

Eserlerin ne zaman ve nasıl kaybolduğu araştırılırken, olayla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı.

Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan: Başka bir kutuda olabilir

İHA'nın haberine göre; Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, eserin müze içerisindeki başka bir kutuda olabileceğini belirterek, "Biz kendimiz bakanlığın duyuru kısmında yayınladık. Böyle iki tane eserimiz yok ama yok derken çalınma da değil. Çok ünik eserler var, onlar orada, bunlar neredeyse etütlük nitelikte, orada değiller. Büyük ihtimalle taşınma esnasında farklı kutulara giren, dönemin dışında bulabileceğimiz eserler. Eserler ünik değil, önce onu söyleyeyim. Etütlük eser. Onlar gibi yüzlerce eserimiz var. Sayım sonucunda çıkabilir. Yarın öbür gün çıkabilir, sayımlar devam ediyor çünkü. Bu işlemler rutin işlemlerdir. Tarihi eserlerin çalınmadığını, farklı kutulara girebildiğini, yer değiştirebildiğini, daha sonraki sayımlarda ortaya çıkabildiğini geçmiş dönemlerde gördük. Biz mevzuat uyarınca bakanlığa bilgi verdik” dedi.

75 bin eser arasında aranması gerekiyor

Her ihtimale karşı önlem aldıklarını söyleyen Aslan, ”Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü sayfasında aynı durumda olan bir çok yer var. En fazla esere sahip olan müzeyiz. Taşınma yaptık. Biz çalınmadığını, farklı bir bölüme gittiğini düşünüyoruz. Büyük ihtimalle bu eser birkaç ay sonra bulunacak ama biz görevimiz gereği bunu bakanlığa bildirmek zorundayız. Sınır kapılarına da bildiriyoruz. Deponun başka bir yerindeki kutularda olabilir. Yaklaşık 75 bin eser arasında aramamız gerekiyor. 75 bin eserin envanter fişini alıyorsunuz, çıkarıyorsunuz. Bir eseri çıkarıp koymak yaklaşık yarım saati buluyor” diye konuştu.

Kayıp Taş Damga Mühür

10 000 yıllık eser, bölgede yapılan kazılar sırasında 2000 yılında bulundu. Neolitik Çağ dönemine (M.Ö. 8000-5000) ait, geçmişi 10 bin yıl öncesine uzanan tarihi eser. 2 cm boyutunda, açık sarı renkli, yuvarlak formlu. Askı yeri ip delikli, ön yüzeyinde belirgin çapraz çizgilerin arası daha ince paralel çizgilerle doldurulmuş.

Kayıp Pişmiş Toprak Hayvan Figürü

Eser, 1982 yılında bölgedeki kazılar sırasında bulundu. İlk Tunç Çağı dönemine ait eser 3.9 cm yükseklikte ve 3.1 cm genişlikte. Pişmiş toprak şeritler bir bir çekirdek gövdeye sarılarak stilize köpek şekli verilmiş.

TAŞ DAMGA MÜHÜR NEDİR?

Neolitik dönemde insanların yerleşik düzene geçmesinin ardından, mühür gibi mülkiyete işaret eden nesneler kullanılmaya başlandı. Mühürlerin belli başlı üç işlevi vardır: Mülkiyet belirtmek, güvenliği sağlamak ve onaylamak. Geçmişte kil, balmumu, hamur vb. yumuşak nesnelerin üzerine kişilerin, ailelerin ya da kurumların mührü basılarak, o malın ya da içeriğinin, mührün temsil ettiği kişiye, aile veya kuruma ait olduğu gösterilirdi.

NEOLİTİK ÇAĞ NEDİR?

Bu dönemde (besin ekonomisinde büyük değişikliklerin olması, ilk yapıların oluşturulması, yerleşim yerlerinin seçimi ve bunlara bağlı olarak yerleşim birimlerinin düzenlenmesi gibi önemli gelişmeler yaşanmıştır. Kemik ve taştan daha kullanışlı aletler yapılmış, yeni teknikler bulunarak (bakır gibi) bazı yeni malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca insanlar tahıl üretimine de başlamış, hayvanlar evcilleştirilmiş, insanlar tüketicilikten üretici duruma geçmişlerdir. İlk defa ticaret başlamıştır.

 ESKİ TUNÇ ÇAĞI NEDİR?

Geç Kalkolitik Çağ'ın sonunda bakır alaşımlarının ortaya çıkması ve tunç üretimine geçilmesiyle birlikte “Tunç Çağları” olarak adlandırılan dönem başlar. Tunç Çağı’nın başlangıcı tüm dünyada eşit zaman dilimlerinde değildir. Dünyada Tunç Çağı’nın ilk başladığı iki yerleşim bölgesinin Mezopotamya ve Anadolu coğrafyası olduğu bilinmektedir. Tunç Çağı’nda devlet olma düşüncesi ile yapılan savaşlarda artış olması ile birlikte hançer ve kesici silahlar bu dönemde yapılan en önemli korunma araçlarıdır.

Habertürk - İHA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar