Sahibinden satılık tarihi hamam

Sahibinden satılık tarihi hamam

Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde de geçen 350 yıllık hamamın sahibi, satışa çıkardığı tarihi yapının turizme kazandırılmasını istiyor.

Bafra ilçesinin Gazipaşa Mahallesi Gazipaşa Caddesi'nde 550 metrekare alanda kurulan tarihi hamam, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde "şifa hamamı" olarak geçiyor. 30 yıldır kullanılmayan harabe durumdaki hamam, restore edilerek yeniden turizme kazandırılması için alıcısını bekliyor.

Tarihi hamamın sahibi Burhan Apaydın, hamamın rahmetli anneannesinden dayısına ve kendisine miras kaldığını söyledi. Hamamı anneannesinin 1950'de bir çiftlik satarak aldığını belirten Apaydın, "Yıllarca hamam olarak çalıştırılmış. 30 yılı aşkın süredir de ikinci dereceden tarihi eser olarak koruma altında. Son olarak hamamı işleten kiracı, tarihi nitelikte olduğu için burada bir işlem yapamadığından çıktı. 30 yıldan fazladır harabe şekilde duruyor." dedi.

"Mekanın bu şekilde kalmasının bize de vatandaşa da bir faydası yok"

Hamamın Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca koruma altına alındığını bildiren Apaydın, tarihi kaynaklardan edindikleri bilgilere göre yapının 350 yıllık olduğunu belirtti.

Hamamın belediye ekiplerince kanalizasyondan gelen haşereler nedeniyle kapatıldığını anlatan Apaydın, şu değerlendirmede bulundu:

"Tarihi hamamı değerlendiremiyoruz. Çünkü koruma altında. Herhangi bir işlem yapma imkanımız yok. Mekanın bu şekilde kalmasının bize de vatandaşa da bir faydası yok. Tarihi hamamın Bafra'ya yakışır şekilde restore edilip turizme kazandırılmasını ya da faydalı bir şekilde kullanılmasını istiyoruz ama aile olarak bizim bunu yapacak durumumuz yok. Burayı maddi değeri karşılığında devretmek istiyoruz. Kurumsal bir yapının ya da devlet kurumunun alıp halkın yararına kullandırmasının daha faydalı olacağını düşünüyoruz."


Benzer Haberler & Reklamlar