Sagalassos ve Kibyra artık balonla geziliyor

Sagalassos ve Kibyra artık balonla geziliyor

Sagalassos Antik Kenti, Karataş, Salda, Burdur gölleri, Gölhisar Ovası ve Kibyra Antik Kenti artık balonla havadan gezilebilecek

Burdur'un Karamanlı ilçesinde Ramazan Bayramı sonrası başlatılması planlanan balon turlarıyla turistler, bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini havadan görme fırsatı bulacak.

Karamanlı Kaymakamı Yusuf Altun, bölgedeki tanıtım turunda gazetecilere yaptığı açıklamada, balon turlarının turizm açısından çok faydalı olacağını söyledi.

İlerleyen süreçte Karataş Gölü'ne ilginin artmasıyla, başta Antalya olmak üzere çevre illerden yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmek istediklerini anlatan Altun, balonlarla gezdirerek turistlere güzel bir deneyim yaşatmayı hedeflediklerini belirtti.

Altun, özel sektörün bu konudaki girişimlerini desteklediklerini kaydetti.

İlçe Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu ise balon turlarının bölgelerinde turizmin gelişmesi açısından önemini vurgulayarak, "Halkımız da bu turizm dalına destek verirse, Burdur ve ilçelerimiz açısından iyi olacak." dedi.

- "Bölgeye ciddi miktarda katkı sağlayacaklar"

Bölgede balonla uçuş izni alan firmanın yetkililerinden Kemal Arslan da Burdur'un, bu alternatif turizm dalı için uygun bir yer olduğunu ifade etti.

Arslan, "2 yıl süren çalışmalar sonunda geçtiğimiz ay bölgede uçuş izinlerini aldık. Kapadokya'yı, yılda 2 milyon turist balonla uçmak için ziyaret ediyor. Balon turizminin Burdur için alternatif turizm faaliyeti olmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Burdur'un, yılda 12 milyon turistin geldiği Antalya'ya bir saatlik mesafede bulunduğuna işaret eden Arslan, bu yakınlığı kullanarak, balon turizmini geliştirmek istediklerini söyledi.

Balon turlarının, alternatif turizm faaliyetleri arasında en pahalı etkinliklerden biri olduğuna dikkati çeken Arslan, gelen turistlerin bölgeye ciddi miktarda katkı sağlayacağını belirtti.

Test uçuşlarını gerçekleştirdiklerini anlatan Arslan, bayramdan sonra turların başlayacağını bildirdi.

Karataş Gölü ile Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesi arasındaki alanda uçuş yapılacağını kaydeden Arslan, "Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti'nin üzerinde uçuş gerçekleştireceğiz. Ayrıca Karataş, Salda, Burdur gölleri, Gölhisar Ovası ve Kibyra Antik Kenti'nde de özel uçuşlar yapacağız. İnsanlar Burdur'un tüm değerlerini, bin 500 metre yukarıdan görme fırsatı elde edecek." ifadelerini kullandı.

- "Zevkli bir uçuştu"

Tanıtım turunda balona binen Neriman Kutler ise çok güzel bir deneyim yaşadığını vurgulayarak, "Önce korkuyor gibi oldum ama alıştıktan sonra hiç korkmadım. Gayet güzel ve zevkli bir uçuştu." dedi.

Betül Altıntaş da havadan gün doğumunu izlemenin her zaman yaşanabilecek bir tecrübe olmadığını dile getirdi.

 

Murat Çoban- AA


Benzer Haberler & Reklamlar