Restore edilen Dört Ayaklı Minare ve 3 cami hizmete açıldı

Restore edilen Dört Ayaklı Minare ve 3 cami hizmete açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 3 yıl önce terör olaylarında tahrip olan Dört Ayaklı Minare, Şeyh Matar Camisi, Parlı Sefa Camisi ve Medresesi'nin açılışı yürütülen restorasyon çalışmalarının ardından açılışını yaptı. Bakan daha sonra Zerzevan arkeoloji kazılarını ve Mardin'i ziyaret etti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, beraberinde Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ile merkez Sur ilçesinde terör olaylarında zarar gören ve Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu yapılan Şeyh Matar Camisi'nde cuma namazı kıldı.

Kültürel varlıklarının restorasyon öncesi ve sonrasına ait fotoğrafları inceleyen Bakan Ersoy ve beraberindekiler, daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu gerçekleştirilen Şeyh Matar Camisi, Dört Ayaklı Minare ile Parlı Sefa Camisi ve Medresesi'nin açılış törenine katıldı.

- "Diyarbakır halkının üstün çabalarıyla terör burada son buldu"

Dört Ayaklı Minare önünde düzenlenen törende konuşan Ersoy, Diyarbakır'da çok sıcak duygularla karşılandıklarını, kutsal ve mübarek bir günde, mübarek bir meydanda Anadolu'da tek olma özelliği taşıyan Dört Ayaklı Minare'nin önünde bulunduklarını belirtti.

Dört Ayaklı Minare'ye ilişkin, "Dinimizin 4 mezhebini de temsil ediyor." diyen Ersoy, 2015 yılında Sur'da yaşanan terör saldırılarına değindi.

Ersoy, bu saldırılarda Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiğini, iki polis memurunun şehit düştüğünü anımsatarak, onları rahmetle andıklarını dile getirdi. "Sonrasında hem devletin hem de Diyarbakır halkının üstün çabalarıyla terör burada son buldu. Bu aslında sizlerin çabası. Devletin sizler olmasa tek başına bir şey yapması mümkün değil." ifadelerini kullanan Ersoy, vatandaşları bu bakımdan tebrik ettiğini aktardı.

Ersoy, terör saldırıları sonucu 19 eserin ciddi manada zarar gördüğüne işaret ederek, restorasyonu tamamlanan vakıf ve kültür varlıklarının açılışını gerçekleştirmenin kendisine nasip olduğunu, bu vesile ile kentte bulunmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ve beraberindekiler açılışı yapılan eserlerden Parlı Sefa Camisi ve Medresesini ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, arkeoloji kazılarının sürdüğü Zerzevan Kalesi'nde incelemelerde bulundu.

Bakan Ersoy, Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında bulunan, Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" merkezi olarak kullanılan Zerzevan Kalesi'nde, bakanlığının koordinesinde 2014'te başlatılan kazı çalışmalarını inceledi.

Kazı ekibi başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Coşkun, Bakan Ersoy'a kaledeki çalışmalar ve kazılarda gün yüzüne çıkarılan Mithras Tapınağı'yla ilgili bilgi verdi.

Kalede fotoğraf çekilen Ersoy'a Zerzevan Kalesi'nin yer aldığı tablo hediye edildi.

Bakan Ersoy'a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat  eşlik etti.

MARDİN ZİYARETİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mardin'in cazibesi çok yüksek bir şehir olduğunu belirterek, "Hep beraber cazibesini daha da parlatacağız. O kadar parlatacağız ki diğer ülkelerden buralara akın olacak." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin'e geçen Bakan Ersoy, Mardin Büyükşehir Belediyesince hizmete açılan Gençlik Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

Gençlik Merkezi'ndeki anı defterine not yazan Ersoy, konferans salonunda düzenlenen programa katılarak gençlerin sorularını yanıtladı.

Mardin turizminin geliştirilmesi ve Mardin Kalesi'nin turizme kısmen açılmasına ilişkin soruları yanıtlayan Ersoy, bu yönde hem yerelde hem de bakanlık olarak çalışmaların yapıldığını söyledi.

Ersoy, ilerleyen süreçte kalenin turizme açılması için çalışmaların hızlandırılacağını, Milli Savunma Bakanlığı ile görüşüleceğini ve kalenin arkeolojik kazı çalışmasının tamamlanmasıyla turizme kazandırılacağını kaydetti.

- "Güvenlik sorunu çok şükür aşıldı"

Gençlerin, bölgenin kültür turizminin ön plana çıkarılmasını istemesi üzerine Bakan Ersoy, şöyle dedi:

"Turizmi ve ticareti harekete geçirerek bu ivmeyi sağlamamız lazım. Olmazsa olmaz bir sorun vardı. Güvenlik sorunu vardı bölgede, o şu anda çok şükür aşıldı. Bundan sonrası çok daha hızlı gelecek. Benim burada olma sebebim: 'Güvenlik sıkıntıları aşıldıktan sonraki kısmını nasıl hızlandırırız, turizmi ve ticareti nasıl tekrar hızlı bir şekilde hayata geçiririz?' Zaten turizm hareketi başlamış durumda. Oteller dolu, geçen yıla göre iki kat misafir var. Şimdi onun sayısını hem de niteliğini artırmamız lazım. O zaman göreceksiniz, o saklı kalmış kapasite otomatikman su üstüne çıkmaya başlayacak.

Bundan sonra sizin daha çok gayret etmeniz lazım. Zor ve eziyetli kısmını aştınız, bundan sonra çok daha rahat olacak."

- "Diğer ülkelerden buralara akın olacak"

Mardin'de turizmin daha da geliştirileceğini vurgulayan Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mardin cazibesi çok yüksek bir şehir. Hep beraber cazibesini daha da parlatacağız. O kadar parlatacağız ki diğer ülkelerden buralara akın olacak. Yeni hedefimiz bu. Mardin çok güzel bir şehir, mozaiği çok güzel. Sadece biraz daha parlatmamız gerekiyor. O da işin en kolay kısmı. Onu da el birliğiyle yapacağız."

Bakan Ersoy, gençlerin Gençlik Merkezi'nden çok iyi faydalandıklarını söylemeleri üzerine, "Böyle güzel ve başarılı çalışmalar desteklenmeyecek de ne desteklenecek? Böyle başarılı çalışmalar örnek olması açısından çok önemli. Tabii ki daha fazla destek vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Merkezde bir süre gençlerle sohbet eden Ersoy, birlikte fotoğraf çektirdi.

Aziz Aslan - Nurten Aslan - Halil İbrahim Sincar  / AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar