Restorasyonu biten Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası ibadete açıldı

Restorasyonu biten Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası ibadete açıldı

Yaklaşık 9 yıldır ibadete ve ziyarete kapalı olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası 800 yıllık tarihi , Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından törenle ibadete ve ziyarete açıldı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve yaklaşık 9 yıldır restorasyonda olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası yeniden ibadete açıldı.

800 yıllık tarihi Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu yapılan 201 eserin toplu açılışı için Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki toplu açılış töreninden video konferansla katılımıyla Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine,  Sivas milletvekilleri Hakan Aksu, Rukiye Toy, İstanbul Milletvekili Adem Uzun, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ve diğer davetliler ile vatandaşlar katıldı. 

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, tarihi bir ana şahitlik ettiklerini söyledi.

Restorasyonun hayırlı olmasını dileyen Şimşek, "UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne ülkemizden giren bu eşsiz eserin restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah bu eseri bizden sonraki nesiller de aynı şekilde koruyarak gelecek nesillere aktaracaklardır." şeklinde konuştu.

Şimşek, vatandaşları bu eşsiz eseri gelip görmeye davet etti.


Benzer Haberler & Reklamlar