Renan Koen, Yahudi halk şarkılarına yansıyan toplumsal hafızayı anlatacak

Renan Koen, Yahudi halk şarkılarına yansıyan toplumsal hafızayı anlatacak

MSGSÜ Devlet Konservatuarı mezunu müzisyen ve araştırmacı Renan Koen, Roma döneminde Anadolu’ya getirilen Yahudi cemaati Romaniyotlar ile Osmanlı döneminde gelen Sefarad Yahudileri’nin halk şarkılarında toplumsal hafızanın İzlerine işaret edecek.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü bünyesindeki “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP)’ın düzenlediği “Arka Oda Toplantıları”, farklı etnik grupların kentin müzik tarihine katkılarını mercek altına alıyor.

Toplantıların bu ayki konuğu MSGSÜ Devlet Konservatuarı mezunu müzisyen ve araştırmacı Renan Koen, Roma İmparatorluğu döneminde sürgün veya paralı asker olarak Anadolu’ya getirilen Yahudi cemaati Romaniyotlar ile, Osmanlı topraklarına yerleşen sanat, zanaat ve ticaretten anlayan Sefarad Yahudileri’ni konu ediniyor. Koen konuşmasında, bu iki halkın kente göçünü ve yeniden yerleşim hareketliliğini, halk şarkıları bağlamında ele alıyor.

“Una Matika De Ruda: Romaniyot, Sefarad Kültürü ve Holokost Döneminde Müzik” başlıklı konuşma, 07 Mart Perşembe günü, saat 18.30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz izlenebilir.

Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü: http://www.iae.org.tr

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar