Rakoczi Müzesi, 2024 Türk - Macar Kültür Yılında ziyaretçi artışı bekliyor

Rakoczi Müzesi, 2024 Türk - Macar Kültür Yılında ziyaretçi artışı bekliyor

Tekirdağ, 2024 Türk - Macar Kültür Yılı kapsamında çok sayıda ziyaretçi almayı hedefliyor. Tekirdağ'daki Arkeoloji ve Etnografya, Rakoczi, Eski Tekirdağ Fotoğrafları, İbrahim Balaban, Müzik Teknolojileri, Çorlu Balmumu Heykel müzelerinin yanı sıra Namık Kemal Evi, Muhacir Evi ve ilçelerdeki Atatürk evleri gibi müze ve kültürel alanlar pek çok ziyaretçiyi kente çekiyor. Bu mekanlar arasında Rakoczi Müzesi bu yıl biraz daha öne çıkacak.

Macar Prensi II. Frenc Rakoczi'nin 1720 - 1735 yılları arasında yaşadığı Barbaros Caddesi'ndeki 32 nolu müzeye çevrilen ev, 2024 yılının Türkiye - Macaristan Yılı kapsamında çok sayıda ziyaretçi çekecek.

Rakoczi Müzesi'ni geçen yıl 2 bini Macar turist olmak üzere 3 bin kişi ziyaret etti. Bu yıl tanıtım ve düzenlenecek programlar sayesinde ziyaretçi sayısının artması bekleniyor.

Türk-Macar dostluğunun sembolü müzeyi ziyaret için gelenlerin diğer müzelerdeki ziyaretçi sayısını da artırması öngörülüyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Tekirdağ'ın turizmdeki bir kozunun da müzeleri olduğunu söyledi.

Hacıoğlu, Tekirdağ müzelerinde kültürel, etnografik ögelerin yanı sıra önemli buluntuların sergilendiği ifade etti.

Müze ziyaretçi sayısının bu yıl artacağını öngördüklerini belirten Hacıoğlu, "Geçen yıl müzelerimizi 300 bin yerli ve yabancı turist gezdi, 2024 yılında ziyaretçi sayısında yüzde 50'nin üzerinde artış olacağını öngörüyorum. Müzelerimizi bu yıl yaklaşık 500 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Hacıoğlu, Türk-Macar Dostluk Anlaşması'nın 100'üncü yıl dönümü ve 2024'ün Türkiye ve Macaristan'da karşılıklı kültür yılı olarak kutlanacağını anlattı.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar