Prof. Dr. Semavi Eyice Müzesi binası hazır ama eşyaları kayıp

Prof. Dr. Semavi Eyice Müzesi binası hazır ama eşyaları kayıp

Dünyaca ünlü Bizans Tarihi Uzmanı Tarihçi Prof. Dr. Semavi Eyice'nin, müzede sergilenmesi amaçlanan antik ev eşyalarının, manevi kızları tarafından yok pahasına satıldığı anlaşıldı.

Tarihçi Prof. Dr. Semavi Eyice'ni tabloları ve antika eşyalarının, Fatih Belediyesi tarafından bir köşkte  sergilenmesi planlanıyordu.


Ancak Prof. Dr. Semavi Eyice içi hazırlamam hatıra evi bitmesine rağmen, eşyalarının İstanbul'daki bir antikacıya satıldığı ortaya çıktı.

Eşyaları aldığını doğrulayan antikacı, "Prof. Dr. Semavi Eyice'nin çeşitli eşyaları satmamız için hocanın kızları bize geldi. Biz de eşyaları satın aldık. 10-15 gün içinde hocanın bütün eşyaları satıldı. Şu an elimizde Prof. Dr. Eyice'nin sadece birkaç bakır eşyası kaldı" dedi. 

Prof. Dr. Semavi Eyice'nin 3 üvey kızı da eşyalarını sattıklarını kabul etti.

Müzeye bağışlanması beklenen eserler arasında, Hamit Aytaç ait Besmele, Şevket Dağ ait yağlı boya tablo, Fransa La Légion D'Honneur Devlet Nişanı ve belgesi, Belçika Kraliyet Akademisi Nişanı, Humboldt Ödülü, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Nişanı, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi Hizmet Ödülü, Nadide Hat Eserleri, Sultan II. Abdülhamid'in 1300 / 1882-1883 Tarihli Tuğrası (Zerendud), Türkiye Bilimler Akademisi Ödülü, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Hizmet Ödülü, Mekteb-i Tıbbiye'nin Galatasaray'daki Binasını Gösterene Tek Nüsha, 1928 Tarihli Topkapı Sarayı Babüssaade Kapısı'nı Gösteren Yağlı Boya Tablo, İstanbul Panoraması Gösteren Orijinal Bir Gravür, Orijinal Bez Haritalar, Semavi Eyice'nin Babasından Kalma Askeri Eşyalar yer alıyor. 

Antikacı Kamil Yavuz: Birkaç bakır eşyası kaldı


Tabloları ve eşyaları satın alan antikacı Kamil Yavuz, "Bize gelen eşyaların hepsi de 10- 15 gün içerisinde satıldı. Zaten bize verilen eşyalarda çok değerli bir eşya yoktu. Şu an sadece Prof. Dr. Semavi Eyice'nin birkaç bakır eşyası kaldı. Onun haricinde pek bir eşya kalmadı. Hepsi satıldı" dedi.

İhsan Sarı: Anı müzesinin hiçbir anlamı kalmadı. 

Prof. Dr. Semavi Eyice'nin Bizans sanatı konusunda dünya çapında bir olduğunu söyleyen Sit Alanları Alan Yönetimi Kurucu Başkanı İhsan Sarı ise, "Hocamız için bir hatıra evi yapmak istedik. Bu durumla ilgili bazı görüşmelerimiz oldu.Ancak şu an geldiğimiz noktada hocanın evindeki bütün tabloların ve kullandığı eşyaların 200 bin liraya kızları tarafından satıldığını öğrendik" diye konuştu.  Prof. Dr. Semavi Eyice'yi tarihin karanlık noktalarına sevk etmeye kimsenin hakkı olmadığı vurgulayan Sarı, "Ancak bu eserler satılınca anı müzesinin hiçbir anlamı kalmadı. Prof. Dr. Semavi Eyice'nin yasal mirasçısı olan bu 3 kızından bu eserleri bir şekilde geri alıp müze evine geri getirmesini rica ediyorum" dedi. 

ntv

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar