Prof. Dr. Fuat Sezgin'in cenazesi toprağa verildi

Prof. Dr. Fuat Sezgin'in cenazesi toprağa verildi

Dün hayatını kaybeden Prof. Dr. Fuat Sezgin bugün son yolculuğuna uğurlandı.

İslam Bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin son yolculuğuna uğurlandı.

Fuat Sezgin'nın cenazesi öğle namazını müteakip Fatih Camisi'nden kaldırıldı. Cenaze, ünlü bilim adamının kurulan  İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi  yanında defnedildi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin'in cenaze namazı İstanbul Fatih Camii'nde kılındı.

Akrabaları, akademisyenler, öğrenciler, vatandaşların yanı sıra cenaze namazına çok sayıda siyasi isim de katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cenaze töreninde yaptığı konuşmada; "Fuat Sezgin Hocamızı tanıdığım andan itibaren gerçekten ilim noktasında nasıl kararlı bir insan olduğunu gördüm. Hocamızın hayatı boyunca pek çok eseri var, gerek İslam, bilim, düşünce, fizik, tıp, astronomi ve diğer alanlarda kaleme aldığı bu eserleriyle birlikte olayı şöyle cilt olarak raflara dizdiğimizde 1300 ciltlik bir eser ki bunun bir takımı da Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nde yerini almış vaziyette. 2019 yılını inşallah, 'Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Yılı' olarak ilan edeceğiz. Bunun da talimatını verdik. Yurt dışındaki eserlerinin de getirilmesi noktasındaki çalışmalarımız sürüyor. Buradaki vakıf yönetimi bu konuyu sıkı bir takipte. Onların gelişiyle birlikte gerek buradaki müze gerek kütüphane çok daha güçlü bir hale gelecek." dedi.

Fuat Sezgin'in naaşı, Gülhane Parkı içerisindeki İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nin önünde ayrılan kısma defnedildi.

Defin sonrasında Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı, dualar edildi ve halka yemek ve tatlı ikram edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da defin sonrasında merhumun ruhu için Kur'an-ı Kerim okudu.

Defin törenine, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, milletvekilleri, belediye başkanları ile çok sayıda akademisyen ve yazar da katıldı.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar