Prof. Dr. Fethiye Erbay: En ünlü müzeleri oturduğumuz yerden gezebiliriz

Prof. Dr. Fethiye Erbay: En ünlü müzeleri oturduğumuz yerden gezebiliriz

Heritage İstanbul Proje Danışmanlarından Uluslararası Üniversite Müzeler Birliği Platformu Başkanı olan İstanbul Üniversitesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay yeni nesil müze teknolojileri hakkında bilgi verdi.

 Müzecilikte 4.0 ve müze sergileme teknolojileri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fethiye Erbay şöyle konuştu: “Günümüzde kültür endüstrisin küreselleşmesi ve dijitalleşmesi ile müzelerde bilişim teknolojilerinin kullanım alanı genişlemiştir. Bilişim teknolojileri müzelerdeki değişimi internet üzerinden mobil teknolojiler ile sosyal medyayı da hızlandırdı. Pek çok müze gibi Metropolitan Sanat Müzesi web sitesi üzerinden 400 bin dijital sanat eserini internet ortamında ücretsiz olarak indirime açtı. Cep telefonu, Ipad dünyanın en ünlü müzelerini oturduğumuz yerden gezilebilir kıldı. Binlerce web sitesi sayesinde müze bilgileri, sanal ortamda kullanıcıya ulaştı. Sanal müze gezileri internet ortamında izleyiciye sunuldu. Müzeler için veri girişi, erişimi ve sorgulama modüllerinden oluşan web tabanlı sistemler oluşturuldu. Müzeler, dini alanlar, saraylar, sit alanları ve kentler için 360 derece panoramik sanal gezintiler, 3D ve dijital fotoğraf arşivleri oluşturuldu. Qarkodlar, hologramlar dokunmatik ekranların kullanımını arttırdı. Uydu görüntüleri üzerinden kültürel mirası korunmaya başladı ve robotlar müzelerde yer aldı.”

Teknoloji alanındaki gelişmelerin sergileneceği Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuar ve Konferansı Heritage İstanbul, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş’nin desteği ile Anadolu Kültürel Girişimcilik Ana Sponsorluğunda TG Expo tarafından organize ediliyor.

İtalya’nın önde gelen restorasyon şirketleri, İtalyan Restorasyon Birliği Assorestauro çatısı altında, Heritage İstanbul’a katılıyor. Dünya kültür mirasına restorasyon alanında önemli katkılarda bulunan İtalya, uzun yıllara dayanan bilgi birikimini katılımcılarla paylaşacak.

Kültür atölyelerinin yanı sıra, kültürel miras sohbetlerinin yapıldığı, B2B buluşması için önemli bir platform olan Heritage İstanbul, sektör yönetici ve çalışanlarının, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının, konu ile ilgili devlet kurumları yöneticilerinin, bakanlık temsilcilerinin, yerel yönetimlerin, arkeologların, mimarların, müzecilik profesyonellerinin, akademisyenlerin ve öğrencilerin yoğun ilgisi ile gerçekleşiyor. Fuara, 100’e yakın konuşmacı, 15 ülkeden 50, toplamda 200’e yakın firma katılımcı oluyor ve yaklaşık 10 bin ziyaretçi bekleniyor.

TG EXpo tarafından düzenlenen Heritage projeleri arasında Suudi Arabistan, İskenderiye ve Türki Cumhuriyetleri bulunuyor. Heritage İstanbul’dan sonra sanatın, kültürün ve dünya müzeciliğinin yeni başkenti Abu Dhabi, National Exhibiton Center’da, 30 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında Heritage Middle East düzenlenecek.


Benzer Haberler & Reklamlar