Prof. Dr. Arzu Terzi Bezmialem Valide Sultan'ı anlattı

Prof. Dr. Arzu Terzi Bezmialem Valide Sultan'ı anlattı

Osmanlı tarihinde en çok vakıf kuran kadının Bezmialem Valide Sultan olduğunu belirten Prof. Dr. Arzu Terzi'nin söyleşisinin ardından OMAR müzik grubu, Sultan’ın yaşadığı döneme ait müzik parçalarını seslendirdi.

Dolmabahçe Sarayı Meşkhane Salonu'nda gerçekleştirilen Bezmialem Valide Sultan Söyleşinde, Osmanlı tarihinde en çok vakıf kuran kadın olarak bilinen Sultan Abdülmecid'in annesi Bezmialem Valide Sultan'ın hayatı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Terzi tarafından anlatıldı.

Programda ayrıca İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR) mensupları, OMAR Başkanı Dr. Gönül Paçacı yönetiminde, Bezmialem Valide Sultan’ın yaşadığı döneme ait musiki eserlerinin yer aldığı mini bir konser verdi.

Sunuculuğunu Pelin Çift’in yaptığı programın sonunda Bezmialem Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan Bezmialem Valide Sultan adlı kitap, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu ve Prof. Dr. Arzu Terzi tarafından Emine Erdoğan'a takdim edildi.

Programa iş kadınları, kadın akademisyenler ve sanatçılardan oluşan özel davetli topluluğu katıldı.

Toplantıya katılan isimler arasında; Ayşe Cevahir, Demet Sabancı Çetindoğan, Leyla Alaton, Meltem Demirören Okyay, Mutlu Alkan, Suzan Toplusoy, Yasemin Gür, Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Prof. Dr. Neşe Kavak, Prof. Dr. Hülya Tezcan, Prof. Dr. Ümit Meriç, Hülya Koçyiğit, Demet Şener'in de aralarında bulunduğu iş, sanat ve akademi dünyasından isimler yer aldı

Toplantıda gül şerbeti ikram edilerek karşılanan konuklara, Muharrem ayı dolayısıyla aşure ikram edildi.

Toplantının ev sahipliğini üstlenen ve sonunda davetlilerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, vakıf kuran hayırsever kadınların ibret alması gerektiğini söyledi.


AA


Benzer Haberler & Reklamlar