Priene Antik Kenti - Aydın

Priene Antik Kenti - Aydın

Priene, Samsun Dağı’nın güney yamacında, Söke ilçesinin 15 km güneybatısına kurulmuş önemli antik kentlerden biridir. 370 m. yükseklikte sarp bir kaya üzerine kurulması saldırılara karşı koymada avantaj sağlamıştır. Ayrıca yüksek bir yerde olması kentin farklı yönlerden de görülebilmesine imkan sağlamaktadır. Miletos gibi Ion Birliğinin bir üyesi olduğu kabul edilen Priene hakkındaki ilk bilgilere ise M.Ö. 7. yüzyıl ortalarında antik kaynaklarda rastlanmaktadır. 

Kentin en önemli yapıları arasında Demeter Tapınağı, Athena Tapınağı, tiyatro, agora, Zeus Tapınağı, bouleuterion, Yukarı Gymnasion, Aşağı Gymnasion, Mısır Tapınağı, Büyük İskender’in evi, Bizans klisesi, nekropol ve konut alanları sayılabilir. 5000 kişilik kapasiteye sahip tiyatro M.Ö. 350 yılında inşa edilmiştir. Tanrıça Athena için kentin en hakim yerine yapılan tapınağın önünde Athena’nın altın ve fildişinden yapılan heykeli yer almaktaydı. Tapınak sunağının günümüzde yalnız bir bölümü ayaktadır. 

Konum: GÜLLÜBAHÇE MAHALLESİ SÖKE 

Şehir: AYDIN

Tatil Günleri

Giriş Ücreti 5 TL

Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi -
Kış Dönemi -

Hizmetler 

 

Not: Priene Örenyeri
Aydın İli,Söke İlçesi, Güllübahçe Mahallesi sınırları içinde Samson dağının eteklerinde M.Ö.350 yılında İyonlar tarafından kurulmuş iyonya feder. Bağlı 12 kenten birisidir.kent ünlü mimar Hipodamos'un planına göre yapılmıştır.Kentte helenistik,Roma,Bizans dönemine ait Tiyatro,Athene tapınağı,Agora,Bouleterion,Zeus tapınağı,Özel evler,B.İskender evi,Mısır tanrılar tapınağı,Kybele tapınağı,Bizans tapınağı ve şatosu ayakta olup ziyarete açıktır
.


Benzer Haberler & Reklamlar