Perge'de bulunan heykeller görücüye çıktı

Perge Antik Kenti batı kapısı ve Severuslan Meydanı'nda yürütülen kazılarda gün ışığına çıkarılan 12 heykelin açılışı, Antalya Arkeoloji Müzesinde yapıldı.

ANTALYA: Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Şu anda yurt dışında pek çok anlı şanlı müzede maalesef pek çok eserimizin çalıntı olarak sergilenmekte olduğunu hem Türk hem de dünya kamuoyunun bilmesinde yarar var." dedi.

Perge Antik Kenti batı kapısı ve Severuslan Meydanı'nda yürütülen kazılarda gün ışığına çıkarılan 12 heykelin açılışı, Antalya Arkeoloji Müzesinde yapıldı. Roma dönemine ait eserlerin açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı.

Avcı, törende yaptığı konuşmada, dünyanın bu nitelikte heykel barındıran en büyük müzesinde bulunduklarını ifade ederek, Antalya'ya gelen milyonlarca turiste müzenin yeterince tanıtılamadığını, bunun Türkiye genelinde zenginlikleri tanımak ve tanıtmak konusunda bir zaaf olduğunu vurguladı.

Herkesin eserlerin ve zenginliklerin tanıtımı noktasında daha fazla gayretli olması gerektiğine dikkati çeken Avcı, bunu anaokullarından başlayarak tanıtmak gerektiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı ile bu alanda protokol imzaladıklarını ifade etti.

82 yeni müze kurulacak

Bakanlığa bağlı 198 müze ve 138 düzenlenmiş ören yerinin herkesin ilgisini beklediğini vurgulayan Avcı, "2003 yılından bu yana Bakanlığımızın sorumluluğundaki müzelerin bakım, onarım, tanzim çalışmalarını yaptık. Yine aynı dönem içerisinde 56 tane de yeni müze ve onlara bağlı birimleri ziyaretçisiyle buluşturduk. Bakanlığımızca hala 82 müzenin plan, proje, uygulama ve yeniden inşasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.

Avcı, Perge Antik Kenti'nin, Roma kentleri içerisinde en güzel planlanmış kent modeli ve yapılanma özellikleriyle sadece Pamfilya bölgesinin değil, bütün Anadolu'nun ve eski dünyanın en düzenli kentlerinden olduğunu söyledi.

Perge'yi 2009 yılında UNESCO geçici miras listesine kaydettirdiklerini anlatan Avcı, Perge ören yerindeki kazıların, 2012 yılından itibaren Bakanlıkça Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına Antalya Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünce gerçekleştirildiğini anlatarak, şöyle dedi:

"Bu eserlerimizi kurda kuşa kaptırmayan, bizi yabancı müzelerde 'Bu da bizden gitmiş' şaşkınlığına uğratmamak için gayret gösteren emniyet birimlerimize, görevlilerimize ve halkımıza çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle şu anda yurt dışında pek çok anlı şanlı müzede maalesef pek çok eserimizin çalıntı olarak sergilenmekte olduğunu da hem Türk hem de dünya kamuoyunun bilmesinde yarar var. Bu arada, 1961'de bir dükkandan satın aldığı küçük figürü de müzemize gönderen Viyanalı vatandaşa bu vesileyle çok teşekkür ediyoruz, örnek olmasını diliyoruz. Bütün buradan bizim tarihi eserlerimizi yağmalayanlara ve sanki onu uygarlığa hizmet gibi sergileyenlere de bu küçük figürü Türkiye'ye gönderen Viyanalı tarihseverin örnek olmasını diliyoruz."

Bakan Avcı, beraberindeki Vali Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya milletvekilleri ve katılımcılarla 12 heykelin açılışını gerçekleştirerek, eserlerle fotoğraf çektirdi.


AA Ayşe Yıldız 


Benzer Haberler & Reklamlar