Ordu'da bulunan 2 bin 300 yıllık kalede kazılar yeniden başladı

Ordu'da bulunan 2 bin 300 yıllık kalede kazılar yeniden başladı

Doğu Karadeniz'in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi'nde çalışmalara yeniden başlandı

ORDU: Doğu Karadeniz'in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi'nde, çalışmalar yeniden başlatıldı.

Antik bir yerleşim yeri ve 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan ve kent merkezine 13 kilometre mesafedeki Bayadı Mahallesi sınırlarında yer alan kaledeki kazı, 25 arkeolog ve 15 işçiden oluşan ekiple yürütülüyor.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Şenyurt başkanlığında yürütülen ve ekim sonuna kadar sürmesi planlanan kazı çalışmalarında, birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

Prof. Dr. Şenyurt, yaptığı açıklamada, tarihi Kurul Kalesi'nde arkeolojik kazı çalışmalarını 6 yıl önce başlattıkları belirterek bu yıl kazının çeşitli nedenlerden dolayı geç başladığını ancak çalışmalarda bu dönem ciddi mesafe kat etmek istediklerini ifade etti.

Bu sene kazı için yaklaşık 550 bin lira ödenekleri olduğuna işaret eden Şenyurt, "Ödeneğin 500 bin lirası Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Kalanı ise ilgili Bakanlık tarafından karşılandı. Özellikle Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'a çok teşekkür ederiz. Kazının ilerlemesi adına elinden geleni yapıyor." dedi.

Kurul Kalesi'nde kazının en az 10-15 yıl daha süreceğini tahmin ettiklerine dikkati çeken Şenyurt, ödenek sıkıntısı olmaması durumunda çalışmaları daha da hızlandırmaya kararlı olduklarını vurguladı.

Kazıda çalışacak daha fazla işçiye ihtiyaç duyduklarını aktaran Şenyurt, "Şimdilik 25 arkeolog dışında 15 işçi bizimle çalışıyor ancak biz işçi sayımızın biraz daha artmasını istiyoruz. Çevre mahallelerden bizimle çalışmak isteyen işçiler bize başvurabilir. Amacımız daha fazla işçiyle daha fazla yol kat etmek." diye konuştu.

"Birçok eser gün yüzüne çıktı"

Prof. Dr. Şenyurt, 2010'da başlanılan kazı sonrası birçok tarihi kalıntının toprak altından çıkarıldığını dile getirerek şöyle devam etti:

"Bu zamana kadar yürüttüğümüz çalışmalarda birçok eser gün yüzüne çıktı. Yapılan kazılarda tepe adaları, giriş kapısı, dinsel ve kültürel alanlarda kullanılan seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıça büstleri ve birçok ürün bulundu. Bunların yanı sıra yüzlerce yanmış ahşap kalıntısı, yüzlerce çivi, metalden silahlar ve bıçaklar, hançer uçları, baltalar, kazmalar, çapalar, keskiler ve dokuma tezgahları ortaya çıktı. Kazılar devam ettikçe daha fazla eserin çıkacağına eminiz."

Şenyurt, Doğu Karadeniz'in ilk arkeolojik kazı alanı olan Kurul Kalesi'nin bölgenin yeni turizm gözdesi olacağını kaydetti.

AA   Hayati Akçay

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar