Ordu Cıngırt mağarası yeniden kazılacak

Ordu Cıngırt mağarası yeniden kazılacak

Ordu’nun Fatsa İlçesinde bulunan ve Helenistik döneme ait olan Cıngırt Mağarası’nda bilimsel çalışmalar yeniden başlayacak.

Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Fatsa ilçesinde bulunan Cıngırt Mağarası’nda, arkeolojik kazı çalışmaları yeniden başlayacağını söyledi. Toparlak, daha önce mağarada yapılan kazı çalışmalarında Helenistik ve Pontus Krallığı dönemine tarihlenen 2 bin 150 yıl öncesine ait kalıntılar çıktığını sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılacak olan kazı için onay istediklerini ifade eden Toparlak, “Fatsa’da bulunan Cıngırt Kaya mağarasında kazı çalışmalarına devam edebilmek için bakanlıktan onay bekliyoruz.

Bu yıl için kaynak sıkıntımız yok ve çalışmalar uzun olacak.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın talimatı doğrultusunda kazı çalışmaları için bizlere 100 bin liralık kaynak aktarıldı.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışmayı onaylar onaylamaz en geç Haziran ayında kazı çalışmalarına devam edeceğiz” dedi. 

Kazı çalışmalarının geniş bir alanda sürdüğünü ifade eden Toparlak, “Öncelikle bölgenin temizliği yapılacak ve arkeolojik kazı çalışmalarına devam edilecek. Kazı çalışmaları bittikten sonra ise restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılacak.

Biz burada 5 yıldır kazı çalışmamızı sürdürüyoruz. Kazı çalışmalarının ne zaman biteceğini söylemek için erken. Kazı yapılan alan geniş bir alanı kapsıyor. Ayrıca hazine arazisi olduğu için kazabildiğimiz kadar kazacağız. Kazı çalışmaları 10 yıl ile 20 yıl arasında sürecek” diye konuştu.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar