Ordu Ayanikola Adası restore edilecek

Ordu Ayanikola Adası restore edilecek

Ordu'da ziyaretçi potansiyeli açısından önemli olan Ayanikola Adası'nın, restorasyon ve çevre düzenlemesiyle turizme kazandırılacağı bildirildi.

ORDU: Ordu'da ziyaretçi potansiyeli açısından önemli olan Ayanikola Adası'nın, restorasyon ve çevre düzenlemesiyle turizme kazandırılacağı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesince kültür ve turizme yönelik yürütülen çalışma kapsamında, Ünye ilçesinde yer alan Ayanikola Adası gün yüzüne çıkarılacak.

Ada üzerindeki 1800'lü yıllarda Rum köylüleri tarafından ibadet amacıyla yapılan ve 1930'dan sonra tamamen yıkılan Ayanikola Kilisesi de restore edilerek, kilisenin çevresindeki alan halkın ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlenerek kültür ve turizme açılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, proje hazırlığının sürdüğünü ve kilise planını açığa çıkarmak amacıyla araştırma kazısı yapıldığını belirtti.

Kültür ve turizme yönelik çalışmaları önemsediklerini aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ayanikola Kilisesi'nin de üzerinde bulunduğu ada, turizm ve ziyaretçi potansiyeli açısından oldukça önemli. Sahil yolu üzerinde bulunan Ayanikola Adası'nda yer alan kilisenin çevresi duvarlarla çevrelenmiş ve kara ile bağlantısı o yıllarda taş köprü vasıtasıyla sağlanmış. Hristiyanlar için kutsal sayılan, hastaların iyileşmek için ziyaret ettiği, çiftlerin mutlu olmak için evlilik törenleri yaptığı ve sefere çıkmadan önce denizcilerin gelerek dua ettiği Ayanikola Kilisesi’nden günümüze birkaç duvar ve birkaç resim dışında başka hiçbir şey kalmamış."

Yılmaz, "Büyükşehir olarak böyle önemli bir kültür mirasını yeniden bölgemize kazandırmak amacıyla hazırlık çalışmalarını sürdürdüğümüz proje kapsamında, kilisenin planını çıkararak restorasyonunu aslına uygun olarak yapacağız. Restorasyonla birlikte Ayanikola Adası’nı ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik çevre düzenlemesi yaparak turizme açacağız." ifadelerini kullandı.


AA Eyüp Elevülü 


Benzer Haberler & Reklamlar