Onbinlerin İzinde

Onbinlerin İzinde

Bu kitap, MÖ 401 yılında Batı Anadolu kıyılarından iç kesimlere doğru sefere çıkan bir paralı asker ordusunun, günümüzdeki izlerini arayış öyküsüdür.

Askerlere yalan söylenmiş, yerel bir kavim olan Psidialıları topraklarından kovmak için sefere çıkıldığı anlatılmıştır. Ancak orduya komutanlık eden Pers prensi Genç Kyros amacı, ordusuyla Babil'e gidip, ağabeyi Büyük Kral'ı tahtından indimektir. 

"On Binler" adıyla anılan askerlerin sıradışı maceraları, içlerinden biri olan Atinalı Ksenphon tarafından yazıya dökülmüştür.  Anabasis Kyrou (Kyros'un Tırmanışı) adlı bu kitabı kendine rehber edinen yazarın amacı, 2000 yılında On Binler ordusunun başladığı yerden yola çıkarak Ksenephonu'un izinden sefer kayıtlarının ne derece doğru olduğunu tesbit etmek olmuştur. 

Sardes'den başlayıp Babil'e giden ve oradan İstanbul'a dönen yazarın yolculuğu 15 ay sürmüş ve 5500 km yol yürümüştü. Yürüdüğü yol ve rakamlar Ksenephon ile neredeyse birebir örtüşüyor. 

Kitap hakkında yazılar 

Brennan’ın kitabını önemli kılan birincil etken, yolculuğunu Irak savaşı başlamadan kısa süre önce, 2000-2001 yıllarında gerçekleştirmiş oluşudur. Ksenophon’un yolculuğuna tanıklık etmiş anıtların, kentlerin ve yeryüzü şekillerinin birçoğu, savaş süresince yok edilecektir.

Oturduğumuz yerden bizi yolculuğa çıkaran bu kitap, gezi edebiyatının benzersiz bir örneğini oluşturmaktadır. Son yıllarda patlamaya hazır bir coğrafyaya dönüşen bölgede, okuyucuları Ksenophon’un izinden güvenle gezdirir. Geçmişin ve günümüzün anlatıldığı öyküler birbiriyle öyle dengeli harmanlanmıştır ki, okuyucu hem eğlenir hem de tarihe yönelik akademik bilgiler edinir.

Brennan, dürüst ve açık anlatımıyla, yolculuğun getirdiği mutlulukları ve zorlukları tüm yalınlığıyla betimlemesiyle ve hem coğrafyaya hem kültürlere hem de kimisi dost canlısı, kimisi düşmanca davranan yerli halka dair gözlemleriyle, okuyucuyu kitabın içine çekip, yolculuğa çıkan okuyucunun kendisiymiş gibi hissettiriyor.

Prof. Jonathan Burgess (Toronto Üniversitesi)

         


İçinde yaşadığımız kirli dünyayla tarihi tek bir kitapta kaynaştırmak kolay bir iş değildir. Bilge Brennan’ın yazdığı kitabın zenginliği işte burada yatar.

Times Literary Supplement

Pers tahtına oturma hevesindeki Genç Kyros ile askerlerinin izinden, Türkiye, Suriye ve Irak boyunca sürükleyici bir yolculuk. Edebi ve tarihi boyutlarıyla tekrar tekrar okunacak bir kitap. Stevenson’un gezi yazılarını çok kişi bilir ve okur ama Brennan’ın bu özeti olmasaydı, 2500 yıl önce yaşanmış bir seferin anlatıldığı Ksenophon’un Anabasis’ini bilen fazla insan olmazdı.
Financial Times 

Yayınevi: Arkeoloji Sanat Yayınları
ISBN: 9786053965176
Yazar: Shane Brennan
Çeviren: Nihan Naiboğlu 
Cilt tipi: Karton Kapak
Yayın dili: Türkçe
Yayın yılı: 2020
Sayfa sayısı: 440 Sayfa
Kitap ebadı: 16,5 x 24 cm

Kitabı Temin için Tıklayınız 


Benzer Haberler & Reklamlar