Myrleia Antik Kenti'nde kamulaştırma için çalışmalar sürüyor

Myrleia Antik Kenti'nde kamulaştırma için çalışmalar sürüyor

Bursa'da Mudanya Belediyesince, 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti'nin üzerine inşa edilen alışveriş merkezine (AVM) yönelik "imar affı" başvurusuna karşılık, kamulaştırma kararı alındığı bildirildi.

Bursa'nın Mudanya ilçesinin ilk kurulduğu yer olan Myrleia Antik Kenti'nin üzerine AVM yapılmasına ilişkin dava süreci devam ederken, yer sahibi firma söz konusu bölgeyi AVM olarak kullanmak için "imar affı"na başvurmuş, Mudanya Belediyesi de kamulaştırma kararı almıştı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ilçede toprağın altında yatan tarihsel zenginliğin, sermayenin ve bireylerin özel çıkarları doğrultusunda yok edilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak, alanın kamulaştırılması için çalışmalara sürdürdüklerini belirtti.

"Sonuna kadar Myrleia için yasaların getirdiği ölçüde tüm hakkımızı kullanacağız." ifadesini kullanan Türkyılmaz, Ömerbey Mahallesi'nde bulunan ve üzerine AVM inşaatı yapılan antik kentin, geleceğe özgün haliyle bırakılabilmesi için kamulaştırma konusunda ısrarlı olduklarını belirtti.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar