Myanmar'da kehribar içinde 99 milyon yıllık kırkayak fosili keşfedildi

Myanmar'da kehribar içinde 99 milyon yıllık kırkayak fosili keşfedildi

Bir kehribar parçasının içinde kalarak hiç bozulmadan günümüze ulaşmayı başarmış 99 milyon yıllık yeni tür kırkayak fosili buldu. Paleontologlar yeni keşfedilen kırkayak türüne ‘beklenmedik’ anlamına gelen burmanopetalum inexpectatum adını verdi.

99 yıllık kehribar fosilinin 3 boyutlu modeli oluşturuldu

Myanmar'da günümüzden 142-65 milyon önceki dönem için adlandırılan Kretase jeolojik dönemine ait bir kehribarın içinde, 99 milyon yıllık bir kırkayak fosili bulundu. Yalnızca 8,2 milimetre uzunluğa sahip olan kırkayak, hapsolduğu kehribarın içinde günümüze kadar mükemmel bir şekilde korunmayı başarmış.

Kırkayak familyasının Callipodida takımına ait ilk fosil olduğu belirtilen bu kırkayak, bu takımın yalnızca en küçük üyesi olmakla kalmıyor, morfolojisi itibarıyla da diğer türlerden tamamen ayılıyor. Bilim insanları, yeni keşfettikleri bu kırkayak türüne ‘beklenmedik’ anlamına gelen burmanopetalum inexpectatum adını koydu.

ZooKeys dergisinde konuyla ilgili makalenin baş yazarı olan Bulgaristan Doğa Tarihi Müzesi’nden Pavel Stoev, Yeni nesil mikro-bilgisayarlı tomografi ve gelişmiş görüntü işleme yazılımları sayesinde bulunan fosili dijital olarak üç boyutlu bir şekilde modellemeyi başardıklarını dile getirdi.

Beyazıt Kartal - webtekno.com


Benzer Haberler & Reklamlar