Mor Aho Manastırı ziyarete açıldı

Mor Aho Manastırı ziyarete açıldı

3 yıl süren restorasyon çalışmaları tamamlanan Mor Aho Manastırı törenle ziyarete açıldı.

Vali Ahmet Deniz, Arıca Köyü'nde 6. yüzyılda yapıldığı belirtilen Mor Aho Manastırı'nın açılışı dolayısıyla düzenlenen törende, bu coğrafyanın sevgi ve hoşgörü tohumlarının atıldığı topraklar olduğunu belirtti.

"Bizler farklılıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz. Çünkü cihan imparatorluğunun mirası üzerinde yaşıyoruz." diyen Deniz, şöyle devam etti:

"Elbette farklılıklarımız olacaktır. Farklı din ve mezhebe mensup olanlar olacaktır. Önemli olan birliğimiz, kardeşliğimiz ve beraberliğimizdir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bütün vatandaşlarımızın ibadet etme özgürlüğüne sahip çıkıyoruz. Anadolu'da birçok yerde kilise ve cami yan yanadır. Dünyanın bu sevgi, hoşgörü ve kucaklaşmaya ihtiyacı var."

Mor Gabriel Manastır Metropoliti Samuel Aktaş da tarihi manastırın ziyarete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Yıkılan manastır köy halkı ve devlet büyüklerimizin yardımıyla onarıldı. Allah hükümetimizi var etsin." dedi.

Süryani Şükrü Aktaş da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in manastırın onarımına büyük destek verdiğini belirterek, "Restorasyon çalışmasında hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan devletimize de şükranlarımızı sunuyoruz." ifadesini kullandı.

Programa, Batman Milletvekili Ataullah Hamidi, Gercüş Kaymakamı Ünal Koç ile Avrupa'dan gelen bazı Süryaniler de katıldı

AA


Benzer Haberler & Reklamlar